Bir Umre Seyyahının Not Defterinden
Mekke ziyaret yerleri

HAC MAHALLİ ziyaret edildi bugün. İlk durak Sevr dağı. Mağaranın yakınına gidilmedi, uzaktan seyrettiler Sevri. Sıddıkiyet Makamındaki Ebu Bekir’le çıkılan Hicret’in ilk durağı burası. Önemli bir kavşak, önemli sırlar saklı bu mağarada. Güvercin hakikati, örümcek hikmeti, Ebu Bekir’in (r.a.) telaşı, sekine tavsiye eden ve “Üzülme, Allah bizimle beraberdir” diyen Nebi- Kerim (A.S.M); bugün ve bundan sonraki günlerde nasıl anlaşılmalı, nasıl idrak edilmeli akılca, kalpçe. Çünkü kıyamete kadar kıyam edecek o hakikat.

Sonrasında Cebel-i Rahme’ye gidildi. Mağaradan dağa, yolculuk devam etti. İnsanlığın yeryüzüne yayılma noktası; ayrılık ile vuslatın bir anda yaşandığı yer. Cennet mekândan dünyaya sürgün ve ayrılık, tekrar bu dağda buluşma.

O hakikati hatırlayarak eşi ile birlikte o taşı dokundu. Âdemoğlu ile Havva kızı birlikteliklerini, beraberliklerini, ülfetlerini, muhabbetlerini tazelediler.

Kıble yönüne dönüp dua ettiler. Müthiş bir manevi akım, kendini hissettiren bir cereyan, heyecan verici coşku hissettiler. Asıl memleketten sonra ilk duraktı burası?

Nerelisin? Manisalı, Balkanlardan, Konya’dan, Karaman’dan, hayır hiç biri değil. Önce Cennetten, sonra Cebeli- Rahme’den. Yaşadığımız doğduğumuz yer, üçüncü memleket.

Cebel-i Rahme’den ayrınıldı, Mina ve Müzdelifeye gidildi. Otobüsten inmeden anlattı rehber. Arafatta vakfe, Mina, Müzdelifeye gidişler bunlar Hac’la ilgili yükümlükler.

Cin Mescidi ve Cennetül Mualla yine rehber anlatımıyla yanından geçildi. Fatihalar okundu, burada medfun bulunan başta Hz. Hatice validemiz ve diğer sahabeler için.

İlk Müslüman Hz Hatice. Hem iyi bir eş, hem iyi bir dost, hem iyi bir müşavir, hem iyi bir destekçi. Ömrü boyunca hiç unutmuyor Hatice validemizi Hz Peygamber ( A.S.M.). En çok da onun sevdiğini diğer hanımlarını söylüyor. Bir defasına bir kadının kapıyı çalışından, seslenmesinden Hz Hatice’ye benzemesinden yüzü sararıyor, heyecanlanıyor. Bu hadise yıllar sonra Medine’de gerçekleşiyor.

İkisi arasındaki sevgi, muhabbet, aşkın emsali var mı ve olacak mı? Onun bir lem’ası gönlümüze inikâs etse dünyamız da cennete döner, ahiretimiz de. Tarifsiz zannedilen, anlaşılmaz denilen, sır sanılan aşk, Mekke’de yaşandı ve sonsuzlaştı. Leyla ile Mecnun’un adı bile geçmez bu diyarda. Mecaz ile hakikat, aşk ile şefkat, sevgi ile muhabbetin mezcini yapmak mesele.

Kaybolmayan aşk, unutulmayan vefa, uzaklaşmayan şefkat, tazeliğini yitirmeyen sevgiye ulaşmak dünyadaki cennet, ahirettekinin de çekirdeği.

Son Peygamber’e ilk inanan bir kadın. Kıyamete kadar gelecek Müslümanlara, aile yaşantılarına örnek olacak bir yaşam sürmüş bu ikilinin hayatını ne kadar biliyor ve hayatımıza taşıyoruz?

  20.04.2011

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren




© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut