Bir Umre Seyyahının Not Defterinden
Tavafın tarif ettiği

TAVAF BİR başka coşkunluk, bir başka heyecan, bir başka hareket veriyor. Dua seline kapılmış akıyorsunuz; damla damla, derya derya… Damlada deryayı, deryada damlayı idrak ederek dönüyorsunuz. Tarifsiz ve tanımsız bambaşka bir halete bürüyor tavaf.

Seslerin renklerince, renklerin seslerince semaya yükselen dua; semadan inen sekine, huzur, sükûn, itminan, feyz ve bereket. Kalp kelebekleri Kâbe nuru etrafında pervane olmuşlar, kâinat adına dönüyorlar, kâinat Kâbe’nin etrafında dönüyor. Bütün değişimler, bütün tebeddülat, bütün tahavvülat buradan başlıyor dalga dalga atomlardan, kâinat aktarına yayılıyor. Uzak yıldızların sırrı burada, bütün sırlar buradan yayılıyor; bulutun akışı, rüzgârın coşkusu, yağmurun rahmet olarak yağışı, gülün goncaları, kuşun kanatları… Hepsi kendi hesabına tavaf halinde, hepsi adına Âdemoğulları tavaf ediyor.

Uzak mesafelerden, yakın yerlerden gelmiş değişik ırklar, değişik diller, farklı elbiseler giymiş insanlar tavaf birleştiriciliği ve bütünleştiriciliğinde harman olmuşlar, hemhal olmuşlar, tek olmuşlar, bir olmuşlar. O kadar farklılıklar aynı şey etrafında toplanarak “bir”leşmiş. Tanınmak ve tarif edilmek için farklı yaratıldığının farkındalar. Dua elle tutunmuşlar, ubudiyet dille bütünleşmişler. Tavaf cezbesi benliklerini yok etmiş. Benliğin sıfır noktası burası.

Hacerül Esvet taşı nasıl bir işaret, neyin simgesi, neyi hatırlatıyor? Onun hizasına geldiğinde bütün eller selamlamak için kalkıyor. Tavaf orada başlıyor, orada bitiyor. Neden yedi defa dönülüyor, yedi sonsuzluk mu çağrıştırıyor?

Tavaf hakikati etrafında ne kadar dönülmeli? Her şavtta nasıl bir idrak soluklanması yapılmalı? Aklın idrak ve ihata edemediğini dil nasıl ifadelendirir, kalem nasıl kelam eder?

Tavaf ettikçe nefsin dizginleri gevşiyor, şeytanın vesveseleri azalıyor. Düşünceler safileşiyor, duygular duruluyor, kalp ritmi sonsuzluk bestesini dinler gibi atıyor.

Buraya gelmezden önce dönüp dönüp tavaf eder gibi okuduğu duaları, sureleri burada da okuduğunu fark etti. Belkide o dualar onu buraya getirdi, o buradan yine o dualarla gidecek,

gittiği beldede onları okuyarak bir nevi tavafı sürdürecek.

  30.03.2011

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren
© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut