Arşiv

 Ona Dair Havada Kalacak Sözler

NASIL DA farkedememiştim Onu. Onsuz hayatın yaşanmadığını. Her ân, içimizde olanı Onun bildiğini, zira içimize dolduğunu. Nasıl da habersiz kalabildim bunca zaman. Ciğerlerim kadar kalbimin de onunla dolu olduğunu, nasıl da unuttum.

Şimdi, göğü keşfetmiş bir insan kadar heyecanlıyım. İçime çekebilirim göğü. Onu alamasam da, sevgisini doldurabilirim içime. Herşeyin ciğerlerine kadar “içi”ni ve herşeyin “ara”sını buldum çünkü. Kim taşıyabilir ki bülbülün nağmelerini güle? Kim taşır gözlere suretleri? Peki ya, uzaklara giden sesi?

Hem elektriği, sıcağı, soğuğu, nefesi ve dahi emri kimdir sırtlanan? Nasıl da sorusuz kalmış bunca cevabım. Bilmez miyim, şebnemlere güneşten ışık taşıyanları, yaz-boz tahtasının küçük hücrelerini. Elbette, O taşır. O ki “ol” emrini taşır, istenen “oluverir”. Odur zerre zerre belirir. Her zerrenin kabzası Onun elindedir. Madde ile emir Onda bitişir. Zerre erir, olur emir. Emir gelir zerre olur. Kâinat, o sayfada yazılır. Sonra, kâinatı gözlerime taşıyan da Odur. Bilmez miyim görünenle görünmeyenin ortasını; emir ve isteğin sayfasını.

Odur yaşamak ateşimizin yelpazesi. Odur nefislere nefes olan, ağızların ektiği harfleri sünbüllendiren.

Nasıl da farkedememiştim şimdiye kadar. Her gün içime dolduruyormuşum meğer. Uzanıp dokunamadım, çekip koparamadım diye nedendir habersizliğim. Ağaç köklerinin yayıldığı toprağı görüp, koklayıp dokundum çocuk ellerimle de, neden unuttum dalların serpildiği yeri?

Onsuz yaşayamayacağımı ne kadar da geç farkettim. Nasıl da unuttum, her an Onu alıp Onu verdiğimi. Onu alıp söz verdiğimi; verdiğimi tutamadığımı; sözün onda kaldığını, nasıl da unuttum.

  10.05.2004

© 2021 karakalem.net, Mücahid Bilici
© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut