Arşiv

 Tevhid Heceleri, Kar Taneleri

TEVHİD HECELERİDİR kar taneleri. Birliği söyleşirler. Birlik için inerler, bir bir. Kolkola girip Bir Olan’ın “Yalnız”lığını vururlar yerin yüzüne. Tevhide mürekkep olurlar. Sahife–i arz bu mürekkeple yeniden yazılır, okunur. Hecedirler sonra: Bir yazının heceleri. Kışın soğuk sahifesine yazılırlar. Ama onu okuyanların içini ısıtır; dünyasını ışıtırlar.

Kar taneleridir bunlar; nazlı birer gelin gibi süzülürler gökten yere. Öylece yağarlar. Hem, yere indiklerinde omuz omuza verip celâl ve cemâlin eşsiz buluşmasına adres olurlar. Her yeri bire boyarlar. Bir için. Birlik için. Gözümüzün kirini, pasını; isini, pusunu silerler. Yine akıl, kalp, hayal ve daha nice duygularımıza davetiye olurlar. Günübirlik meşgalelerin, gündelik kaygıların anlamsızlığını hatırlatırlar. Duygularımıza sıcacık bir hasat mevsimi sunarlar. Soğuk değildirler hem. Ezeli sorular uyandırırlar içimizde. Heyecanlanırız, kanımız kaynar.

Üstelik, şeffatır kar taneleri. Başkası için inerler. Kendinden olan birşeyi yoktur kar tanelerinin. Katre misâl, iddiasız ve renksizdirler. Ama aynaları geride bırakırcasına Şems–i Ezelî’ye yollarlar gözlerimizi. Yerin göz alıcı, gaflet verici tüm kesretini usulca örter kar taneleri. Kafaları göğe; gözleri Güneşe yöneltirler. Göğün ve Güneş’in elçileridir kar taneleri. Biraraya gelip mektubunu okuturlar. Pencerelerden çektirirler perdeleri. Bizi okuyun derler, bizi okuyun.

Sadece yere mi yağarlar sanki? İçimize de yağarlar. Yüreğimize kar serpilir, su yerine. Serinleriz. Uyuşmuş duygularımız uç verir o zaman. Uyanırlar. Uyanırız. Yol, ev, bahçe, saçak tanımaz; öteye–beriye, hatta okuduğumuz bu sayfaya da yağarlar. Dünyanın yollarını tıkarlar kimi zaman. Ama dünyalarımızın tıkalı yollarını açarlar. Yolda kalırız, ama gerçeğe yol alırız.

İşte böyledir kar taneleri. Kışın güzel taneleri. Tevhid heceleri. Melekût âleminin öpücükleridir kar taneleri. Uzatın yanaklarınızı, değsinler.

Değmez mi?

  10.05.2004

© 2021 karakalem.net, Mücahid Bilici
© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut