*Bu sayfa, gündelik hayatın içinde yüzyüze geldiğimiz, bir ders ve ibret boyutu taşıyan olayları paylaşmak üzere tasarlanmıştır.

Hidayet Parkı [İkinci Bölüm]

SONRADAN EN AZINDAN BİR AİLENİN NAZARINDA HİDAYET Parkı’na dönüşen bu parkta, bu parkın Hidayet Parkı’na dönüşmesinde rolü olan ailenin dolaştığı günün ertesiydi. Parkın yanıbaşındaki alışveriş merkezinde daha bol ve kaliteli mallar bulunduğunu öğrenen bir aile, aldıkları yeni model Mercedes’e atlayıp o hafta sonu buraya gelmişler; aldıkları eşyaları bagaja yerleştirdikten sonra da, çocukların ısrarı üzerine, istemeye istemeye parka gelmişlerdi.

Parkta bir yandan çocuklarının oyununu izlerken bir yandan banklarda dinlenmeye çalışan aileler, iri yapılı ve sakalıyla dindar bir izlenim bırakan babanın gerilimini, ikide bir çocuklarına “Hadi hadi, çabuk oynayın biraz da gidelim” deyişinden anlayabilirlerdi. Bu gerilim çocuklara da yansımış olmalı ki, her yeni oyuncağa gitmeden önce annelerine gidip izin almak zorunda hissediyorlardı kendilerini. Bir ara, ailenin kız çocuğu ileride kumla oynayan çocuklar arasına karışmış, onu gözden kaybeden mesture anne koşup hışımla çocuğu diğer çocukların arasından çekip aldığında gördüğü manzara karşısında ise, çocuğun yüzüne gözüne vurmaya başlamıştı. Orada bulunanların, annenin ağzından çıkan sözlerden anladığına göre, her nasılsa kumların arasına karışmış bir kömür parçasının kızın yeni giydiği elbisenin kolunda siyah bir iz bırakmasıydı mesele. Aile, alışverişten sonra bir tanıdıklarını ziyarete gideceklerdi; ve anne, bu rezil kıyafetle mi gideceğiz şimdi diye kızın kafasına kafasına vurmayı sürdürüyordu. Baba ise, bu durumu zaten oflaya puflaya durduğu parkı terketmek için uygun bir gerekçe saymış, ne ki bu terke oğlu direnince elinden tutup poposuna vura vura çocuğu otoparka doğru sürüklemeye başlamıştı.

O gün o saatte o parkta bulunanlar için, unutulacak cinsten bir manzara değildi ortadaki.

Ve her biri, ne zaman İslâm’ın güleryüzünden bahseden biriyle karşılaşsalar, hep bu olayı hatırlatmışlardı.

  17.01.2004

© 2021 karakalem.net, İsmail Örgen
© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut