*Bu sayfa, değişik arkadaşlarımızın Risale-i Nur'dan aldıkları derslerden hareketle yazdıkları yazıları paylaşmak amacıyla tasarlanmıştır.

Ders Notları – Muhakemat

BU SAYFA, değişik okuma gruplarının gerçekleştirdiği müzakereli Risale okumalarını paylaşıma açmak ve de daha genişóonlineóbir müzakereye imkân sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bilvesile, (1) müzakere edilen bahislerin anlam ve çerçevesini buraya aktarılan notlarla sınırlı görmediğimizin, (2) ‘Ders notları’ndan her birinin, bu notu yazan kardeşimizin ilgili ders müzakeresinden kendi aynasına yansıyanı aktarıyor olduğunun bilinmesini önemle ve öncelikle rica ediyoruz.

  15.01.2004

© 2021 karakalem.net, Ahmet Nazlı

Muhakemat – Beşinci MeseleAhmet Nazlı 21.06.2000

Bu meseleye, cehennemle giriş yapılmasına rağmen, konu, sırf ‘cehennemin yerinin neresi olduğu’na münhasır bırakılmamıştır. Bunu, meselenin sonundaki ‘İşaret’ten anlıyoruz. Öyle ise, bu meselede cennet ve cehennem, (konu ile ilgisi olduğu kadar) dengelenerek ifade edilmiştir. (Havf ve reca dengesi) Eğer bu meselenin başına bir soru konulsaydı, muhtemelen şöyle olurdu: "Cehennem nerededir?" Birazdan muhte...

< !--#include file="inc/nav.asp" -- >


© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut