*Bu sayfa, gündelik hayatın içinde yüzyüze geldiğimiz, bir ders ve ibret boyutu taşıyan olayları paylaşmak üzere tasarlanmıştır.

Çitler

Çeviri ve Uyarlama:

BİR ZAMANLAR çok öfkeli ve hırçın bir çocuk varmış. Bir gün babası oğluna bir torba çivi vermiş ve her sinirlendiğinde arka bahçedeki çitlere bir çivi çakmasını söylemiş. İlk gün çocuk 37 çivi çakmış, daha sonraki günlerde çakılan çiviler gitgide azalmış. Çocuk ise zamanla öfkesine hakim olmanın arka bahçeye gidip çivi çakmaktan daha kolay olduğunu farketmiş.

Sonunda çocuk artık öfkesine hakim olur hale gelmiş. Gidip durumu babasına anlatmış. Babası bu defa oğlundan kendisini tutabildiği her gün için çivilerden bir tanesini sökmesini istemiş.

Günler geçmiş ve çocuk en sonunda babasına tüm çivilerin bittiği haberini vermiş. Babası çocuğun elinden tutmuş ve çitlerin yanına götürmüş.

'Aferin oğlum, iyi iş becerdin ve öfkene hakim olmayı başardın, ama şu çitlerdeki delikleri görüyor musun. İşte o çitler bir daha asla aynı olmayacaklar. Öfkelenip de kötü sözler söylediğinde işte bu çitlerde gördüğünkü gibi delikler açılır kalplerde. Bir insana bir bıçak saplayıp çıkardığında istediğin kadar pişman olup özür dile, bir anlamı kalmaz. O yara hep orada kalacaktır. Unutma ki kötü sözün açtığı yara bazen fiziksel bir yaradan bile kötü olabilir.'

  17.01.2004

© 2021 karakalem.net, Cemal Karabel© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut