ÇOCUKLARA NOEL’İ NASIL ANLATALIM?!

Öznur Çolakoğlu Cam

İNSTAGRAMDAKİ @OKURYAZARANNE ismindeki hesabım üzerinden noele dair yaptığım paylaşımla beraber birçok soru aldım. Sorulara yanıt vereyim derken, iş bu yazıyı da kaleme almış oldum. Buyrun başlayalım ?

Noel süslerinin güzelliğini fark etmişsinizdir muhakkak. Rengarenk, ışıl ışıl, kırmızı ağırlıklı, sevimli, estetik. Görenin bir daha bakası ve hatta alası geliyor. Haliyle çocukların da hoşuna gidiyor. Üstelik nereye başını çevirsen bu sevimli süsler sana gülümsüyor. Birde renklerin psikoloji var tabii. Kırmızı renk insanda sahip olma hissi uyandırıyor.

Her aralık ayı geldiğinde, marketlerimiz, avmlerimiz, etrafımız noel süsleri ile donatılıyor. Üstelik fiyatları da o kadar uygun ki.. bırakın kar etmeyi, zarar etmeyi bile göze almış gibiler. Geçen gün bir arkadaş anlatıyor. Noel baba kostümü alacakmış. Üstelik fiyatı 20 tlymiş ama kalitesini beğenmemiş. Fiyata bakar mısınız? Koskoca yetişkin kostümü 20 lira. Waikikiden çocuğa prenses, kahraman kostümü falan alayım desen fiyatlar 60-70 den aşağı değil.

Ben böyle ucuza satılan her şeyden şüphelenirim. Sucuktan bile şüphelenirim mesela. Tüm bunları üst üste koyunca, diyorum ki, bırak arkadaş, bu noelde bi bit yeniği var muhakkak. Kendi istediğimiz ve bizden olan bir hayatı değil, onların istediği bir hayatı, yine onların istediği doğrultuda yaşamımız için ellerinden geleni yapıyorlar.

Az çok beni tanıyan bir arkadaş ile şöyle bir diyalog geçti aramızda

-Sınıfına yılbaşı için bir süsleme yaptıracak mısın?

-Hayır tabii ki..

-yapma Allah aşkına.. yeni bir yılın gelişini kutluyoruz. Nesi kötü bunun?

-Kötü demiyorum, doğru bulmuyorum. 2016 çok mu şahane bir yıldı sence? Zulmün arşa değdiği bir yıldı. Tükettiğimiz yılın muhasebesini yapmadan yeni bir yıl geliyor diye sevinmek, başka bir kültüre ait temalar ile kutlama yapmak falan saçma geliyor bana.

-Peki ama neden?

-Ya hu düşünsene, adamlar dillerini öyle güzel benimsettiler ki, etrafına bir bak. Yerli üretimlerimizin bile marka isimleri yabancı. Kendimize yabancılaşıyoruz yavaş yavaş. Geçmişimize ihanet ediyormuşum gibi hissediyorum kendimi.

-Bence yanlış düşünüyorsun. Ben kutlayacağım. Hatta noel baba kostümü giyip, kapına dayanacağım..

-Buyur gel ben de üzerine sirke püskürtüp, “destur bismillah” deyip, seni kovalayacağım..

Bol bol gülüp, eğlendik. Hala da eğleniyoruz. Sevdiğim bu güzel arkadaşım, halen hummalı bir yılbaşı kutlama hazırlığı içinde. Kesinlikle saygı duyuyorum ama doğru bulmuyorum. Bu benim düşüncem, kimseyi de bağlamaz. Farklı düşünmemiz arkadaşımla aramdaki muhabbete, sevgiye bir engel teşkil etmiyor kesinlikle. İşte bu harika bir şey!

Şimdi gelelim asıl soruya. Peki bunu çocuklara nasıl anlatıyorum. Noel baba diye bir kavramın olmadığını sonradan uydurulduğunu falan anlatıyorum. Bunların bizim kültürümüze, değerlerimize uymadığını anlatıyorum. Başkasına benzemek yerine orijinal olmalıyız diyorum. “Ama noel i değil yeni yılı kutlayalım” dediklerinde, “yeni yıl senin doğum günün benim için. Çünkü hayatıma sen doğduğunda yepyeni bir yıl, yepyeni bir hayat başlamıştı bizim için. Yaşlı dünyanın yaşı değil, senin yaşın ilgilendiriyor beni” diyorum ve doğum günlerini mütevazi bir şekilde sevdiği birkaç arkadaşı ile kutluyorum.

Yine mesela bizim evin özel günleri var. Ailecek onların gelişini önceden kutluyoruz. Sonbaharın gelişi, kış mevsiminin gelişi, ilkbahar ın, yazın gelişi hep böyle.. kapımıza süs asıyor, evimizin tavanından aşağıya yaprak, kar tanecikleri ya da çiçekler falan sarkıtıyoruz.

Yine Ramazan ayı gelince her akşama bir sürpriz hazırlamaya çalışıyor. Yine evimizi led ışıklar, çeşitli hadis kağıtları vb. şeyler ile süslüyoruz. Kurban bayramında ise kapımıza sevimli bir kuzu resmi yapıştırıp, üzerine not düşüyoruz. “paylaşmak güzeldir, kurban bayramınız kutlu olsun”

Aynı süslemeleri, hediyeleşmeleri kandillerde vb. de yapabiliriz. Sorun tespiti yapmak ve bahane üretmek çok kolay. Asıl güzel olanı alternatif üretebilmektir. Ceplerimize alternatif çözümler ile doldurup, çocukları noeli öyle anlatalım derim.

Son olarak umarım 2017 yılı barışın ve huzurun yılı olsun dilerim..

  21.12.2016

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut