Haydi camiye

DÜŞMAN BU nereden çıkacağı belli olmaz; kimi sinsi, kimi aşikâr, kimi kalleş, daha ne sıfat eklerseniz aniden çıkıverir. Cuma günü camide insanları katletmek; nasıl bir kelime ile ifade etmeli bilinmez. Kendi başına, örgüt adına, devlet adına mı yaptı bunları bir yana; İstanbul’a, Ayasofya’ya dil uzatması bizim nasıl göründüğümüzü gösteren önemli bir gösterge.

Medeniyet iddiamızı bıraktık desek bile Ayasofya minaresi onlar için ürkütücü olmaya devam ediyor. Bir Süleymaniye, Selimiye korktukları âlemler, ezan sesi boğar onları. Korkularından katlederler; silahsız insanları, sivil insanları, ibadet eden insanları…

Ayasofya’yı açmanın tam zamanı.

Sembol değeri, fetih âlemi, yurt edinme âlemi olan Ayasofya açılmadıkça beka derdimiz hep olacaktır. Kudüs ne ise Anadolu için Ayasofya odur. İkisi de mahzun ikisi de buruk; yeryüzü Müslümanların hali ortada.

Okçular Tepesi boş; düşman iki cihetten saldırıyor, kimi mü’min kaçkın, kimi birbirini vuruyor!

Modern Moğollar ve Haçlıların kıskacında Müslümanlar; “oku” yu okumak, hicreti okumak, Bedir’i, Uhud’u, Hendek’i, Hudeybiye’yi, Fethi okumak varken ne diye oyunda, oynaşta, boş işlerle meşguldür acı doğrusu. Yine ne acıdır tefrika illetinden kurtulamaz bir türlü; düşmanlara kapıyı açık bırakır.

Mesleğini, meşrebini yüceltinceye kadar “İttihad” etmesinin daha çabuk necat vereceğini bilmez. Akrebin kıskacında olduğunu görmez de sinek vızıltısı ile uğraşır, bunu da büyük fütuhat sanır!

Endülüs neden ders olmaz; Kudüs’ü, Anadolu’yu, Balkanlar’ı okumak için?

ABD düşmanın görünen yüzü; çok daha derin görünmeyen yüzü; zihnimizi çelecek kadar, kalbimizi karartacak kadar, aklımızı çalacak kadar.

Korku evet korku; ümit evet ümit.

Dünyanın bir yüzü karanlık diğer yüzü aydınlık; bir yanı kış diğer yanı bahar ve hayat zaman selinde akıyor…

Cennet ve cehennem; ikisi de sakinlerini bekliyor. Tetiğe çeken ve camide şehit olan; sonsuz alçalış ve sonsuz yükseliş.

“Emanet”i fark eden ve taşıyan, fark etmeyen ve heder olan; dünya bunun meydanı.

“Bu ezanlar ki şahadeti dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde inlemeli”

Haydi camiye; en yakın camiye, Ulucamiye, Ayasofya’ya, Sultanahmet’e, Süleymaniye’ye, Selimiye’ye, Hacı Bayram Veli’ye, Mescid-i Aksa’ya, Mescid-i Nebeviye'ye, Mescid-i Haram'a... Buluşmak için, birleşmek için, bütünleşmek için, yeryüzünü Mescid yapmak için.

  18.03.2019

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut