Latif Bir Üstad

ADI ÜSTÜNDE “Latif Nükteler”. Letafet dolu hakikatler okunurken halâvet ve hayret hissetmemek mümkün mü? Bu yüzden bile çok defa okunmaya değer bir inci ve ince bir kitap.

Cepte, çantada taşınması kolay da akla, kalbe indirgenmesi, nefse kabul ettirilmesi zor hikmetlerle dolu kitapla dolmak; mücahede ve mücadele olmadan olmaz.

Müellifin esere yansımış letafeti onun yaşanmışlığından; sineği üstad yapması hayret verici, nefisle münazarası böyle olur mu dedirtici! Ardından kendinin yapamama dersi çıkarma; kaç defa sinek kondu ne öyle düşündüm, ne de nefis ders aldı; yaptığımız sineği vurmak! Üstada el kalkarsa o da kanatlanır gider!

Giden hakikat, uçan hikmet! Sinek vızıltısına, sinek ısırmasına dayanamayan benlik; kalkar kartal hakikatlerden konuşur da konuşur; kim dinler, kime tesir eder?

Gurbette sinekleri enis bir dost görme inceliği, çamaşır ipine konmuş sinekleri rahtsız etmeme adına çamaşırları başka yere asmak; Latif hakikatlerle dolmak, selim bir kalbe sahip olmak böyle bir şey olmalı. Celalli bir kimsenin bunu yapması daha başka bir yücelik ve öğreticilik; ders alan için, onu yaren ve dost kabul eden için.

Ona sinek üstad olmuş, suni bir taklit değil sahici bir ders almaksa yapılmak istenen, kendi hayat akışı içerisinde bir üstad bulunabilinir; kimine kedi olur, kimine başka bir şey!

Ya Rahim’den başkasına iltifat etmeyen kedi, latif bir ders vermiş olmuyor mu kalın kafamıza? Ruh inceliği, kalp selimliği, nefis tasfiyeliği için üstad olmadan olur mu? Kesretten tevhide çıkmanın başka yolu var mı?

Halâvet varsa etraftaki letafet dersler fark edilir; kâh karınca, kâh sinek, kâh kedi, kâh çocuk, kâh başka şey üstad olur, o günün dersi devşirilir, günün heybesine konur. Derssiz gün ziyanda olan gündür, üstadsız gün iki günü eşit sayan kaybediş gündür.

Gün olur edepsizler bile edep dersi verir! Sinek kovalayan, sinek öldürenler alabilir mi o “edep” dersi? Edep bir erkân, o erkân yoksa hakikat ders de yoktur; sinek, kedi, karınca kaçar ders vermekten; niye uğrasın ki koca kafalılarla!

“Latif Nükteler” hayatı okuma letafeti kazandırıyor, hakikatle ünsiyet dersi veriyor; aklı ve kalbi selim kullanma talimi yaptırıyor. Sinek ısırmaz, karınca incitmez, kedi rahatsız etmez, hadiseler ürkütmez, gelecek korkutmaz oluyor o hikmet dersle.

Her günde nefsi ilzam edecek bir üstad bulmak duasıyla…

  11.02.2019

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut