Hac; Başlangıç ve sonun buluşması

HAC TAVAFLA başlar, tavafla biter; daire, yörünge, dönüş. Elektron döner, ay döner, dünya döner, güneş döner, Kehkeşanlar döner, gün döner, devirler döner, nesiller döner.

S'ay ile aynı çizgi üstünde gidilir gelinir; sırat-i müstakim; ümit ve korku dengesi; ifrat ve tefrit savrulmalarına düşmemek. S'ay u gayretten sonra lütfedilir zemzem. Unutulmaz Kabe'nin Rabbi; S'ay sırasında da istilam edilir.

Her ikisi hareketin değişik hali, hakikatin farklı görüntüsü; Arafat öyle değil; duruş, nokta. Muzdelife de aynı şekilde; biri gündüzde, diğeri gecede vakfe, duruş.

Namaz sabittir, kıpırdanmaz, hareket namazı bozar. Bir nevi miraçtır namaz; Arafat’ta da Rabbine hazirana muhatap olunur, duanın ayakta yapılması daha makbuldür.

Arafat'ı bilen Arif olur; Nefsini ve Rabbini bilen arif.

Arif gönüller bulundukları yerlerde sabit dağlar gibidir; savrulanları sükun duruş mihverine çekerler.

Müzdelife ‘de gece şuurlanmasi muhabbetullah'a dönüşür ve yürünür Mina'ya; yolun sonu; bütün merhalelerden geçilmiş, cihada hazırlık tamamlanmıştır.

Şeytaniyet taşlanır; küçüğü, orta olanı, büyüğü. Tağutlar, Calut'lar, Firavunlar yeryüzünden temizleninceye kadar Müslümanlar cihad halindedir.

Bunun için kurban verirler saçlarını verdikleri kolaylıkta, hayvanları kurban ettikleri kolaylıkta.

Bugünün cihadın kolay olanı boykot; parasına, kıyafetine, içeceğine, malına, kendisine benzetmeye çalıştığı her şeye boykot. Boykot yetmez karşı atak; medeniyet tavafına başlamak, S’ay ile sürdürmek, Vakfe ile buna sabitlenmek ve Mina ile neticeye ulaşmak.

Evet Hac tavafla başlar, tavafla biter;

Innelillahi ve inneileyhi raciuun.

  18.08.2018

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut