Ansizlikta Buluşmak

BAZEN BİR cümle ile karşılaşırsınız; sanki size söylenmiştir. O anki haleti ruhiyeneze cevap teşkil eder bu cümle.

   Cümle sözler bir yerde toplanmis da yeri geldikçe, ihtiyaç oldukça dagitiliyordur; yağmur gibi rizik gibi. Gök kubbe boş değil, hikmet yağmurlar hep yağıyor.

  " Susmak bazen kabullenmek anlamına gelmez. Canı aptallarla tartışmak istemiyordur."

  Bunu söyleyen sıradan bir insan değil Einstein gibi dünyaca ünlü bir bilim adamı. Kimbilir nice tecrübeden sonra söyledi o anlam yüklü sözü.

  Aptallarla tartışarak zamanını yitirseydi hala kesifleriyle konuşulan, tartışılan biri olur muydu Aistene. Mekan, madde, enerji ile ilgili o ünlü kuramını soyleyemezdi muhtemelen.

  Ona degil de başka birine nasip olurdu keşfettiği şey. Kim bilir?

  Zaman en büyük hazine; onu iyi ve yerinde kullanan nice hazineler kesfeder. Aptallarla tartisarak geçirilen zaman, bir nevi ölüm değil midir?

  Zaman o kadar çok değildir ki aptallarla konuşularak israf edilsin. En büyük israf zaman israfı degil midir?

  Böylesi israf zaman sonrasi bu sözün karşıma cikmasi; hic birşeyin karşılıksız ve anlamsız olmadığını düşündürdü. O düşünceden düşünce çoğalttim geçmişte ne cok israf zamanlar yaşadığımı fark ettim.

  Pergelin ayagini sabitledikten sonra ulke ve dunya ufkuna tasidim. Ulkemin ve dunyanin israf içinde israfi yaşadığını gordum.

   Ulkemizin ve bolgemizin onca hayati meselesi varken israf zamanlarda boğulmamiz ümit hislerimi azaltti

   Eisteine olmak zor. o ufku ve usulü erişmek ondan once gelen bir eylem. Maddeyi çözmek, zamanı anlamak, hadiselerin künhüne vakif olmak, gelen ufku görmek; bütün bunlar dikkat dehasiyla olacak seyler, aptallarin celmesine takilmakla olacak şeyler değil.

  Kendi dunyamizin Eistein'i olmak pekala mümkün. Aptallarin ağına düşmemek bunun başlangıç noktası olmalı. Sonrasında aklını dikkatle kullanarak o yolda yürümek, çelmeleri aldırış etmeden hedefe odaklanmak.

  Umit hala var. Aptallar ve aptalca mevzular eksik olmamacasina yine var. Belki onlarin varlığı; aklı dinamizim kazandirmak icin. Bu da bir bakis!

   Kalbime karşılık gelen bu cümle gibi bu yazı da birilerinin kalbine karşılık gelirse yaşadığım israf zaamani biraz olsun telafi etmiş olacağım.

   Kozmosta zaman ve mekan yok. Mana akisi anlik mesele. Zerrenin alnı ile "an" ın anlı aynı.

   Başka bir "an"siz mekansizlikta buluşmak umuduyla.

  09.07.2018

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut