Suskun Dertliler

HADİSELERİN HIZINDA yorum kayganlığına düşmek bilmeden yanlışa düşürebilir. İletişim araçlarının hızı teenniden, temkinden uzaklaştırmamalı; umulmadık yara açabilir, beklenmedik olumsuzluklara netice verebilir bu uzak yakınlık.

Hem herkes her şeyde yorum yapmalı mı? Meselenin ağırlığı korkutmalı bizi veya hafifliği uzak kılmalı; nice mevzu var böyle, her gün de yenisi ekleniyor.

Kendi kusuru ile ilgilenmek, tefekkür ve tezekkürle anları süslemek zor iş. Sanal atış kolay, sanal saldırı kolay, sanal ahkâm kesmek kolay; bugün daha önce farkına varmadığın kusuru, eksiği, noksanı fark edip de telafi çabasına girmek hiç de kolay değil.

Sığ sularda sanal köpükleşme, körü körüne taklitçilik ve karşıtlık; hikmeti incitiyor, gerçeği gölgeliyor, fikri örtüyor.

Sanal örtülülük üzerinden gerçekçi cenk; kırıcılığın ötesinde ayrışma yollarını açıyor. Kelimelerin ucu nereye dokunuyor; konuşma öncesinde düşünüyor muyuz bunu?

Düşünce derinliğinde kendince konuşmak; fikri halvetin aralarında hikmete dönüşmüş fikrini beyan etmek ve o beyanla düşünce meczuplarını susturmak; ihtiyacımız olan insanların ihtiyacımız olan halleri. Ne var ki böylesi düşünce dervişleri az; dün olduğu, bugün olduğu, yarın olacağı gibi.

Azlarla yetinmek, azlarla hemhal olmaktan başka yapacak bir şey var mı? Her grupta azdır o azlar; şükür ki vardırlar.

Çokluğun gürültüsünde O aziz azları aramak ve bulma gayreti içinde bulunmak; çözüm için ciddi bir girişimdir. Sürdürülen girişimler elbet karşılık bulacaktır hakikat arayıcıları arasında.

Kurulan hakikat ağı, günümüz iletişim araçlarından çok daha kuvvetli ve sağlamdır. Sağlam kulpa tutunmuş ağ ile irtibatlı olmak; çokça malayani uğraşılara karşı set çekmektir.

Gözü, kulağı korumak, gönlü korumaktır. Tasfiye olmuş gönül denizi, dil sahiline berrak dalgalar halinde vurur. Konuştuğunda hikmet, sustuğunda yine hikmet hal konuşur.

Konuşma acelesi, yorum hızı yoktur hakikat sulukuna ermişlerin. Çok zaman ortalıkta görülmezler, önde olmak, gündeme girmek gibi dertleri de yoktur.

Dertleri hakikattir, o da yeter onlara. Öylesi derdi olanlardan olmak duasıyla.

  12.03.2018

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut