Tenkidi Tenkit

NE MENEM bir hastalık şu tenkit; ne sağduyu bırakıyor, ne fikir vasatı, ne de hikmet denge. Girdiği yeri tarumar ediyor, yıkıp gidiyor, bozup atıyor.

Durduğu yerde durmuyor, değeni bulaşıyor, duyanı etkisi altına alıyor; kaçan kurtuluyor, uzaklaşan kazanıyor. Kazana düşen yandı! Keten helvası mı olur, başka bir şekle mi döner bilinmez!

Keşke helvaya dönüşen tenkitler olsa; hevai tenkitlerden ne olur, bozuk bir sirke! Sirkeyi bal diye sattırır bunlar, mahalleyi bir güzel kokuturlar!

Ayranım ekşi demek fazilet. Ekşidiğini söylemek başka bir fazilet…

Şunun arkasından mı gidiyorsun git, bunun arkasından mı gidiyorsun git! Başkasına zorlayıcı tevillere yeltenme, bırak hakikat görünsün; isteyen istediği renge bürünsün. Hakikatin tek rengi yok ki!

Bu hastalık nasıl tedavi edilir bilmem. Hasta olduğunu bilmeyen nasıl deva bulur öncelikle. Bende kusur var demeyen kusurunu telafi edebilir mi?

Hadiselerin bütününü göremiyor, göremeyince künhüne varamıyoruz; eksik bakışlı tevil bütüne ihata edemiyor; edemeyince de tenkit kılıçlar çekiliyor!

Tenkit grup güçlü, çünkü her grupta taraftarı var! Kim dayanır ahmakların salvosuna, başka bir ahmak grup! Narin hakikat nasıl görünecek, naif hakikat arayıcıları onu nasıl bulacak?

Tenkidi aynı üslupla cevap vermek tenkitçiliği çoğaltmaz mı? Gülüp geçmeli mi yanlarından, selam deyip uzaklaşmalı mı onlardan; sükûtun merdivenlerinde hakikate mi tırmanmalı?

Tenkitçilere cevap vermemek onları daha da mı cesaretlendirir, hakikat mi gizlenir? Erbabı yerinde cevap verecekse evet cevap verilmeli, âli hakikat gösterilmeli.

Edep bilmez, usul bilmez tenkitçilere cevap vermek gerçeği incitir. Ahmaklar topluluğundan uzaklaşmak zihin sağlığı, ruh dengesi, fikir vasatı için gereklidir; ne kadar hızlı kaçılırsa o kadar iyidir!

Tenkit hastalığına tutulmuşlara hafife almak, cevap verilecekse ironi cevaplar vermek, tenkitlerini de başka yerlere taşımamak; hastalığı bir nebze olsun kontrol altına almağa yardımcı olur.

Gönül yorgunluklarını gidermek için bu hususta daha çok kafa yormalı değil miyiz?

Tenkit bir hastalık değildir, hastalık olan tenkidi nazara vermeye çalıştık.

  09.10.2017

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut