Harflerin çağrısı

YOL BULUNMADAN yolda nasıl yürünür; gerçek görülmeden gerçekle nasıl yüzleşilir? Kusur fark edilmeden kusurdan vazgeçilir de güzel bir hasletle ikame edilir mi?

Yanlışın yanlış olduğu idrak ettikten sonra doğrunun dosdoğru yolunda ilerlenilir. Çirkinliğin güzelliği gösteren şeffaf bir ayna olduğunu bildikten sonra hakiki güzellik keşfedilir.

Saf hakikat, has hikmet, renkli gerçek… İnsan ne ki? Yerde, yıldızların yarenlerinde yürüyen yolcu değil mi? Çamurdan yaratılan, çamurda düşe kalka yürüyen, yıldız ötesi bir varlık…

Kusur işleyen, yanlış yapan, eksik gören… Aynı zamanda düştüğü yerden kalmasını bilen bir insan. İnsan onun için insan.

Küçük kusurlar birike birike büyük kusur olacağını, küçük güzelliklerin büyüye büyüye büyük güzellik olacağını gören, bilen, düşünen; düşüncesi ve niyeti ile kömür ile elması fark eden, kömürü elmasa, elması kömürü dönüştürecek derece yücelen ve alçalan insan; hep arayışta, hep saf hakikatin peşinde, hep has hikmetin izinde, hep renkli gerçekliğin yolculuğunda... Rüyaları vardır insanın, ebede uzanan hülyaları…

Küçük zevkler onu tatmin etmez, madde doyurmaz; ruhu hep açtır. Narin kalbi zulümlerden üşür, hassas hisleri sonsuzluk diye ağlar.

Bir yandan küçük dünyanın küçük işleri ile uğraşır; sigara gibi küçük âdeti bırakamadığı gibi tiryakisi olduğu yanlış düşünceleri bırakamaz, kötü hasletleri terk edemez, çirkin davranışlardan vazgeçemez. Oysaki vicdanı her daim yanlışa yanlış der, çirkine çirkin, kötüye kötü; güzele güzel, iyiye iyi, doğruya doğru.

Saf hakikat, has hikmet, renkli gerçekliği bilir vicdan. Onun hükmü şaşmaz. Zira akıl yoldaşı, kalp arkadaşıdır onun.

Günlük hayatta küçük kusurlarını iyi ile değiştiren, basit zevkleri terk eden, yanlış fikirleri doğruya dönüştüren ve bu yolda yürüyen; vicdan yârenliğine erişir, yolculuğunu yıldız ötesine taşır.

Yaralı bir yüreğe merhem olmak, birinin ihtiyacını görmek, zulme karşı çıkmak, bir yetimin başını okşamak, bir masumu sevindirmek, hürmet hislerle dolmak, merhamet kanatlarla uçmak… Bu yolculuğun işaret taşları.

Harflerin çağrısında hakikate yolculuk; içinde bitmez bir iştiyak, tükenmez bir aşk, sonsuz bir arayış barındırır.

  25.12.2016

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut