Rebiülevvelde doğmak

MEVSİMLER MUHARREM nicedir, şafakta ümit huzmesi aranıyor ne zamandır. Mekân ve zaman düzlemi ile vuruyor zalimler topluluğu, fasıklar güruhu; kalpler perişan, akıl şaşkın, zihin karanlık!

Canlar savruluyor, şehirler yıkılıyor, ülkeler siliniyor. Düşünme melekesi, zihin işleyişi, kalp akışı; karışık ve bulanık akıyor kaç asırdır. Sırtlanlar ordusu şimdi silahlarıyla da can çocuklara, can Müslümanlara, can insanlara saldırıyor.

Enerjiniz tüketsin, tüketiminiz tükensin, zihniniz kurusun! Hızınız kesilsin, hazınız bitsin, gazınız sönsün!

Tükenmişlik korkusu daha da saldırgan yapıyor tek dişli canavarı. Yokluk acısı zalimliklerini arttırıyor; terörden besleniyor, terörü besliyorlar!

Onlar öyle de biz ne yapıyoruz? İman kalelerimiz güçlü mü, ihlas imtihanından geçtik mi? Düşüncede, fikirde, sanatta ne ürettik, ahlak olgunluğu ile örnek olabiliyor muyuz? Muharrem dersi enfüsi mevsimlerimizi renklendirdi, yeni ufuklar açtı mı zihin işleyişimize, ruh dünyamıza?

Gönlün yüksek burçlarında tevhit bayrağı dalgalanıyor, Nebevi nefes ruhumuza ruh katıyor mu?

Düşmanlar neden vardır, şeytan neden musallat olur, nefis niye tahrik eder? Korku ve ümit mevsimi hiç biter mi?

Buranın dünya olduğunu unuttuk çok zamandır. An da kaybolduk, zevkte esir olduk, hazda harcandık. Olmayan ihtiyaçlara bölündük taksir taksit, ömür ümür kıyıma uğradık!

Oysaki aramızdaki uçurum çok derin olduğunu göremedik; onlar gibi yaşamak onlara yaklaşmak zannettik.

Zihin parçalanmış, kalp bölünmüş; tefrika kolay girdi içimize, zanla hüküm vermek yerleşti, gıybet yer etti dilimize. Ne bekleniyor ki bu halle? Dilde lakırdı sloganlardan kim korkar? Düşman ürker mi? Yaşamadığın şey kime örnek olur?

Rebiüvvel ayındayız Âlemlerin Efendisi ( A.S.M.) bu ayda kâinata şereflendirdi; doğumu karanlıkları deldi, nura gark etti şarkı garbı, kâinatı, âlemleri…

Enfüste Rebiüvveli idrak, fert ve ümmet olarak yeni doğumla dirilmek, kalbi putlardan temizlemek, medineleşmek, medenileşmek, yeni şehirle inşa etmek…

Ne kadar da ihtiyaç içindeyiz buna; su gibi, hava gibi, hayat gibi, ruh gibi.

Rebiülevvel ayında yeniden doğmak duasıyla.

  12.12.2016

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut