6’lı Ramazan

BU RAMAZAN farklı bir ramazan; 6 tevafuku çok belirgin gösteriyor kendini. Günde, ayda ve yılda 6 var. Altıncı günde, altıncı ayda, iki bin on altıda; bundan önce böyle hiç ramazan gelmedi, bundan sonra da gelmeyecek; 06.06.2016.

Tesadüfe tesadüf edilmiş değil şimdiye dek, şimdiden sonra da edilmeyecek. Tevafuksa hiç eksik değil ahenkler manzumesi kâinatta…

Ayın halleri, güneşin seyri, Kehkeşanların akışı, atomun raksı; zamanın mekâna vuran tik takları… Sonsuzluğun şarkısını mırıldanıyor durmadan. Ahenk tevafuku eksik değil bu mırıldanışta…

Anda mekâna düşen zaman, zamana akan mekân; boşluğa varlığın düşüşü, semavat ve arzın 6 günde yaratılışı…

Hilal 6, 6, 16’da göründü; Ramazanın ilk günü.

Geçen yılkı biz, biz miyiz? Şuurun akışı, fikrin hareketi, hislerin değişimi; bizi biz olmaktan uzaklaştırıp yeni bizlere yolcu etti durdu, durmadan!

Kaç 6 gördük bir yılda?

6 yönden her daim etkilenme gördük; önümüze umut kattık bazen endişe, ardımızda umut bıraktık bazen korku, sağımız sağlam olsun dedik bazen yıkıldık, solumuz solmasın dedik bazen sarardık, altımız köklü olsun dedik bazen savrulduk, üstümüz mamur olsun dedik bazen devrildik…

Günü altısına, ayın altısına, yılın on altısına eriştik; geride sabrettiğimiz ve şükrettiğimiz bizim oldu; af dilemekten başka biz acizlerin ne çaresi olabilir?

Ne yapmalı altısı bol ayda? Kendi boy aynamızda uzayıp giden kusurlarımızı kalp dili ile akla fısıldamalı mı?

On Yedinci Sözün İkinci Makamındaki Münacatı okumalı ve sonunda -adı üstünde- cüz-i iradeyi terk mi etmeli? Terk ediş tercih demeli; iradeyi, külli iradeye mi bırakmalı?

6 yönden gelen saldırılara, acz, fakr, şefkat, tefekkür silahlarıyla dört başı mamur mücadele mi yapmalı ramazan boyunca ve sonrasında ve ömrün sonuna kadar?

Ne sorup duruyorsun başka yol mu var? ( Sözümüz meclisten içeri )

Bir ayın içinde saklı bin aya bedel geceyi bulmak; dünyanın altındaki, üstündeki, sağındaki, solundaki, önündeki, arkasındaki kısacası 6 cihetinden değerli bir sonsuzluk hazinesini bulmak demek.

Evet, bu ramazan farklı; bundan önce ve bundan sonrasındakilerin farklı olacağı gibi.

  06.06.2016

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut