O askerler!

GÖZÜNÜ TENKİT bürümüş kusurdan başka ne görür, içi zanla dolmuş noksanlıktan başka ne bulur, lisanı gıybete alışmış günahtan başka ne derk eder?

Öylesi marazi ruh, sâri hastalık yayar etrafa. Öylelerinden, öyle hasletlerden kaça bilindiği kadar kaçmak, uzaklaşa bilindiği kadar uzaklaşmak; kurtuluşa yakın bir hal, selamete yakın bir tavır sergilemektir.

Sükûti suikast en can alıcı vuruştur onlara. Sükûti silahı kullanmak; sabır güç ister, kolay değildir; can alıcı sonucu almanın başka da yolu yok gibidir.

Yalama olmuş zihniyete kelime sarf etmek zaman israfından başka nedir? Var git yoluna deyip uzaklaşmak en kestirme yol.

O zihniyeti zihninden silmek, onu hatırlatan şeyleri görüş mesafesinden çıkarmak, hayalinden uzaklaştırmak; zihni zinde kılar, kalbi diri tutar, ruhu canlı kılar; hikmetle meşguliyete zaman kalır, hakikatle iştigale zemin hazırlanır; manevi hayata canlılık gelir…

Kesretin kasıp kavurduğu, meşguliyetin savurup attığı, zevkin zebun ettiği demlerde; bir de dâhilde tenkitle, zanla, gıybetle ve onun ehilleri ile uğraşmak; uzak dur git demek ve kesip atmak; sükût kılıcı hakikatle kullanmak olmalı.

Rehber- Ekmel, Resul-ü Ekrem ( A.S.M.)ne diyor? “Allah’a ve ahirete inanan ya hayır söylesin ya sussun”

Bu sıkıntılı süreçte bu sünneti uygulamak büyük bir iman gerektirir. Bidaların istilasında bir sünneti ihya yüz şehit sevabı kazanmak kolay olmasa gerek.

Üzerinde bir sünneti ihya etmek, bir sünneti belirgin göstermek, hal ile ilan etmek; hakikati konuşması gereken yerde konuşmak, sükût etmesi gereken yerde susmak…

Sıkıntılı zamanlarda kazanım zor olduğu gibi kolaydır da. Yerine göre tenkit ehline sükût, zan ehlinden uzaklaşmak, gıybet ehline yaklaşmamak kadar kolay ve zor.

Gözünü hikmete, gönlünü hakikate açmış ruhların ayağına bazen tenkit ehli takılır, bazen zan, bazen gıybet. Hakikat yolcularının aşacağı bir yol haldir bu. “Hu” ya tevekkülden başka hal yol var mıdır?

Sükût kılıçları bilemek ve sonuç alıcı keskin vuruş için beklemek; selamet kalelerini bekleyen hakikat askerlerinin vazifesi.

O askerleri bulmak, onlarla hemhal ve onlardan olmak duasıyla…

  08.11.2015

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut