Serinleten isabet

NİYET DERİNLİĞİ, nazar açısı hadiseleri değerlendirmede kendini gösterir. Derinlik kadar ufukta ihata edilir, açı kadar görüş manzarası olur. Ufkun ve açının kesişmesi; yatay ve dikey düzlemde isabet etme oranıdır.

Hazır tenkit paketleri kullanmak, defolu fikirlerle savunmaya geçmek, son kullanma tarihi geçmiş düşüncelerden medet ummak; niyet daralması, bakış körlüğünden başka nedir? Böylesi kör döğüşlerden nifak çıkar, fesat çıkar, ihtilaf çıkar, inşikak çıkar.

Acaba yanlış yapmış mıyım/mıyız, sorusunu içtenlikle sormak ve samimiyetle cevap aramak, istişareyi bu yönde işletmek ve derinleştirmek; evet nerede o hakikat erleri, nerede o vicdan askerleri, nerede o akıl neferleri, nerede o kalp orduları?

Hadiselerin bir ucunu gösterip öbür ucunu örtmek, kendini tenkide layık görmemek, isabet ettik böbürlenmesinde boğulmak; kendini kandırmak, etrafını avutmak; zihinleri boş yere meşgul etmek, enerjiyi boşa akıtmak, kelamı israf etmek…

Dert hakikat ise deva yakındır. İsimler, resimlerin ötesine geçilmemişse hakikate vefasızlık yapılmıştır.

Tarafgirane taraftarlıkta buluşma, keskin karşıtlıkta kümeleşme, kalın çizgilerle ayrışma ve ayrıştırma; belki kısa vadede grubunu kurtarır, uzun vadede ümmete büyük zarar ve kaybediştir.

Bir kaşık suda kartondan gemiler yürütmeyi fetih sayanlara diyecek bir söz var mı? Onlara söz söylemek neyi değiştirir?

İstişare deyip de istişareye muhalif davranmak; istişare ruhundan haberdar olmamaktır.

Akıl kalp ile gruplar kendi içinde ve kendi aralarında istişareyi işletmiş ve geliştirmiş olsaydı ümmet toprakları bugün işgal edilmiş olur muydu?

Küçük hevaları bile kurban edemiyoruz, kurban hakikatini anlayıp, bayram ağzı ile nasıl konuşacağız ve hakiki bayramlara erişeceğiz?

Bir yandan yeşeren fidanların yarınlara dal dubak saldığı ve sardığı görmek, ümit ağacımızı büyütüyor. Acılarımız çok olsa da ümmet ağacının gölgesi serinletiyor.

Hudeybiye’deki Rıdvan ağacı hakikati etrafında birleşmek ve buluşmak duasıyla… Hac yakın inşaallah.

Serinleten isabet; O ağacın etrafında dairesel kümeler oluşturarak genişlemek ve aralara ihtilaf sokmamak. Büyük bayram bu.

  20.09.2015

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut