Emir ve erguvan

EMİR’İN RENGİ erguvan mı ki? Sultan simgesi bir çiçek mi o? Yüzyıllardan beri baharla akıp gelen serüven erguvanı soldurmamış, soluğu daraldığı demler olsa da o her bahar şakımış durmuş.

Emir ve erguvan; şehrin kimlik derinliği, bütünlük ufku, şiir şiarı, şuur akışı. Çınarlar altında tarih, tarih üstünde çınarlar, etrafta kanat çırpan kuşlar, duru akan zaman. Yüksek sesle konuşmak asudeliği bozar bu letafetli mekânda. Kuşlara izin vardır; onlar şadırvanda su ile istediği gibi şakıyabilirler…

Ruhun zamansızlığına erişenlere ölüm bir şey yapar mı? Ölüm bedene; diri gönüle, hayatlı ruha ölüm yok.

Erguvan 600 yıldır solmayan çiçek, eskimeyen renk. Diri ve canlı; bahar gibi, gönül gibi, ruh gibi. Kim onları şehirden silebilir, silindiğinde şehir yoktur, Bursa bitmiştir.

Nebevi emirle Medine’ den gelen Emir, Bursa’yı erguvanla boyar. Dervişlerinin, müntesiplerinin buluşma zamanıdır Erguvan ağaçlarının çiçek açması zamanı. Toplanırlar, halleşirler, zikirde, fikirde bütünleşirler, manevi panayır alanına dönüşür Bursa, maddeye de yansır bu hal.

O hal mi ki Sultan’ın ikamet ettiği belde biraz Medine kokar; doğudan batıdan hep göç alır bu muhacirin ensar şehri. Erguvanlar ve kumrular cezp eder yaralı yürekleri.

Kumrular eksik olmaz Seyyid Sultanın cami, türbe ve çınarlarında. Şadırvanda abdest alırken görürsünüz kumru kuşları ve kanat açıp gökyüzüne yükselişlerini seyre dalarsınız.

Bursa’yı Medine’leştiren, medenileştiren Emir Sultandır. Onun civarı asude zamandır, nurani ruhi dirilik kaplamıştır o mekâna. Çınar kadar coşkun, erguvan kadar zarif, kumru kadar naif hal hisseder hissesi olan o mekânda. Kimi Medine kokusunu alır, kim bilir?

Emir’in Bursa yolculuğuna çıktığında Rumi’ye ziyaret eder. Bu yıl kutlanan Erguvan bayramında semazenlerin semahı, Rumi’nin ziyaret nişanı olsa gerek.

Emir Sultan civarı erguvan ağaçları ile kaplı değil şimdilerde; programda dağıtılan Erguvan fidanları yeni medeniyet hamlemizin bahar müjdecisi.

Şadırvanda abdest alan kumruların sema ederek semaya yükselişleri; medeniyet köklerimizden yeniden dirilişimizin muştusu olması duasıyla…

  10.05.2015

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut