Karakalemden

Yine, Yeni, Yeniden...

ŞU KÂİNATTA insanoğlunun gördüğü en şaşmaz gerçeklerden biri, 'faaliyet'tir. Faaliyet sevilir. Hareketsizce, olduğu gibi duran bir duvarın karşısında on dakika oturmaya sıkılan insanoğlu, dalgaların bir oraya bir buraya salındığı deniz kenarında saatlerce oturmaktan sıkılmaz, gökyüzündeki hareket halindeki bulutları seyirden gönlü asla yorulmaz. Henüz yürümeyen bir bebek sürekli elini kolunu oynatır, artık yürüyemez hale gelmiş felçli bir hasta ise tekrar yürüyebileceği hale gelmenin hasretiyle yanar tutuşur.

Atom içi âlemlerden galaksilere, rüzgârla salınan yapraklardan kanatlarını çırpa çırpa uçan kuşlara.. kâinatın her yerinde ve her şeyinde, 'faaliyet' karşılar bizi. Ve, insan da faaliyeti sever ve faaliyet görmek ister. Çünkü, atalet ademin kardeşidir, hareketsiz olmak insan için yok olmak mesabesinde bir şeydir; ve ataletle, yani hareketsiz ve faaliyetsiz kalındığında, şu kâinatı yaratan Kadîr-i Zülcelâl'in isim ve sıfatlarının mutlaklığı görülememektedir. O'nun sanatındaki büyüklük, her biri birbirinden eşsiz tabloları kâinat yüzünde birbiri ardınca sunmasıyla anlaşılır. O'nun kudretinin mutlaklığı, elektronlardan yıldızlara her bir şeyi sürekli hareket ve cevelana tâbi tutmasıyla görülür. O'nun ilminin sonsuzluğu, bütün bu hareket eden mahlukatın şaşmadan, şaşırmadan, çarpmadan ve çarpışmadan birarada tutulmasıyla kavranılır. Kısacası, her an değişen tablolarıyla, Rabbimiz, isim ve sıfatlarının mutlak ve sınırsız olduğunu açıkça gösterir bize. Ve, yine Rabbimiz, insanların dünyasında da O'nun esma ve sıfatının mutlaklığı daima değişen tecellilerle görülsün diye, insana faaliyeti sevdirmiştir.

www.karakalem.net olarak, bizler bu hakikati bizatihî yaşadık. Sitemizin ilk olarak internet âleminde gözüktüğü 2000 yılı Eylül ayından Aralık sonuna kadar, öylece âtıl kaldık, değişmedik, gelişmedik, yenilenmedik. 2001 başından itibaren ise, sürekli yenilenme azminde olduk ve nihayet Nisan ayında mutad bir güncellenme ve yenilenme periyodunu tutturur hale geldik. Henüz arzu ettiğimiz kıvama gelememiş olsak bile, bu çabanın ve faaliyetin manevî ödülünü Rabbimiz peşinen verdi bize. Kendi iç dünyalarımızda tattığımız faaliyet lezzetinin yanısıra, Nisan'ın ilk üç haftasında, 2000'in son üç ayından daha fazla ziyaretçi uğradı sitemize. Ve yine böyle bir faaliyet çabasına girdiğimiz esnada, sitemiz, 'içeriği dopdolu, henüz yolun başında olmasına rağmen gelecek vaad eden bir web sitesi' olarak Zaman gazetesince haftanın sitesi ilan edildi.

Yolumuza devam ederken, bu güzel hadiselerin bize şevk ve heyecan verdiğini belirtmiş olalım.

Bu arada, sitemiz hakkındaki kanaatlerini, tebriklerini, tenkidlerini ileten; ve ayrıca bize kendi çalışmalarını ileten gönül dostlarına, şevkimizi ve gayretimizi arttırdıkları için, çok çok teşekkür ediyoruz.

  24.04.2001

© 2021 karakalem.net, Editör© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut