Karakalemden

Sanal Alemin Gerçeği

BUGÜN 'SANAL âlem'in bir gerçeğine dönüşmüş olan karakalem.net'in hayalini, bundan bir yıl kadar önce kurmuştuk.

Bizimkisi, küçük bir hayaldi yalnızca. Öyle en çok izlenen sitelerden biri olma, dünyanın öteki ucundan birilerine hemencecik ulaşma gibi büyük hayallerle çıkmamıştık yola. Paylaşmamız gereken güzelliklere muhatap kılındığımızı, bu güzellikleri paylaşmamanın ise vebalinin olduğunu düşünerek yola koyulmuş; öncelikle eli yüzü düzgün bir site olmayı ve öncelikle 'yakınlarda' olanlara ulaşmayı hedeflemiştik. Sitemiz 2000 yılı güzünde yayına başladığında, böylesine küçük hayallerimiz; ve adım adım gelişme gibi bir düşüncemiz vardı.

Sanal âlemde yeni bir site olarak mütevazi yolculuğumuza başlayalı, yedi ay oldu bile. Bir dizi deneme-yanılmalar yaşadık, kendimizi şu veya bu açıdan ölçüp tarttık. Bu minvalde, bugün geldiğimiz noktada, sitemizde bir dizi değişikliklere gitmeyi kararlaştırdık. Bunlardan en önemlisi, esasında site hayalimizin başlama noktası olarak 'ders notları'ndan vazgeçmemiz olsa gerektir. İtiraf edelim ki, 'ders notları'nı düzenli, sıhhatli ve kolay anlaşılır bir formata oturtmayı başaramadık; bunu ilerleyen zaman içinde başarmayı da kendimiz için pek mümkün görmediğimizden, 'ders notları' bölümümüzü iptal etmeye karar verdik. Buna karşılık, 'Aile'ye dair bir bölümün lüzumuna inandığımızdan öncelikle mevcut yazı birikimimize dayanacak şekilde, 'Aile Yazıları' diye bir bölüm açtık. Çocuğa ve de çocuk eğitimine dair bir bölümün de lüzumuna inanıyor; ama bunu fiilen gerçekleştirmeyi ileri bir tarihe bırakıyoruz. Ayrıca, sitemizde kendimizi sorgulamamıza imkân tanıyacak bir eleştiri-tartışma bölümünün lüzumuna inandığımız için, şimdilik tek yazıyla da olsa, bir 'Eleştiri' sayfamız oldu. İlerleyen zaman içinde, izleyicilerimizin bizi 'eleştiri'lerinden mahrum etmeyeceklerine inanıyor; 'eleştirinin eleştirisi'ne de kapılarımızın açık olduğunu ayrıca belirtiyoruz.

Sitemizde, diğer bir düzenleme ise, 'köşe'ler ihdas edilmesi olacak. Metin Karabaşoğlu'nu sair yazılarının yanısıra bir de 'Seyir Defteri' adlı köşede, bugünden itibaren bulacaksınız. Salih Özaytürk'ü ise diğer güncellememizde'Mizan'da bulacaksınız. Bu iki köşe bir başlangıç olacak sadece. Düzenli katkı sözü verebilecek başkaca arkadaşlarımızın himmetiyle, bu köşeleri sayıca ve muhtevaca zenginleştirmeyi hedefliyoruz.

Sitemizin olmazsa olmaz bölümleri arasında düşündüğümüz 'İngilizce' bölümü ile, 'Kavram Sözlüğü' ve 'Sorular'ın boş kaldığının, 'İlan Tahtası' ve 'Kardeş Siteler'de ciddi bir yenileme başaramadığımızın, 'Kaf-Nun Sergisi'nin öylece durduğunun farkındayız. Hepsiyle ilgili tamamlanmamış çalışmalarımız var; bu köşelerin her biri önümüzdeki dönemde yeni veya yenilenmiş bir çehreye kavuşmuş olacaklar inşaallah. 'Ağır Sayfa' başlığı bazı okuyucularımızın gözünü korkutmuş olmalı ki, bu bölüme 'Entellektüel Bakış' ismi koymaya mecbur kaldık; bunu da bildirmiş olalım.

Şimdilik size hayırlı okumalar diliyor, karakalem.net'in gelişmesi için dua, eleştiri, çalışmalarınızı iletme ve sitemizi arkadaş çevrenize tanıtma kabilinden katkılarınızı hemencecik rica ediyoruz.

Baki selam ile...

  10.04.2001

© 2021 karakalem.net, Editör© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut