Karakalemden

 Mebde ve Münteha

'MEBDE' İLE 'münteha'yı birleştirmenin, yani ilk yapıp en mükemmel yapmanın Resûl-i Ekrem'in (a.s.m.) bir mucizesi olduğunu bilen insanlar olarak kurduğumuz karakalem.net'in internet ortamında görünmeye başladığı günlerin üstünden yaklaşık altı ay geçti. Sitemiz, ne yayınına başladığında mükemmeldi, ne de şimdi mükemmel. Bilakis, altı ay boyu, 'Sunuş'ta yazdığımız hedefe doğru ilerleme çabası içinde olmakla birlikte, bir dizi aksaklık da sergiledik. Öncelikle, yaklaşık dört ay, hiç güncellenmeden öylece kalakaldık. 2001'in ilk gününden itibaren, 'güncellenen' bir karakalem.net olarak gözükmeye başladık, ama bunu da tam başaramadık.

Yine de, başladığımız yerde durmamanın, bir adım, birkaç adım ilerlemiş olmanın sevinciyle bu satırları yazıyoruz.

karakalem.net, ilk kez günyüzüne çıkarken belirttiği üzere, büyük hedefler ve iddialar ile kurulmadı. Bilakis, merkezden muhite yayılan, en yakın ve küçük daireyi asıl alıp yavaş yavaş gelişmeyi ve genişlemeyi hedefleyen bir site olmayı tasarladı. Altı aylık serencâmımıza dönüp baktığımızda, bu noktada arzu ettiğimiz trendi yakalama istidadında olduğumuzu görüyoruz. Bize gelen, 'güncelleme'deki aksamalara dair sitem yüklü mektuplar, 'en çok izlenen site' olma gibi bir iddiası olmayan karakalem.net'in kendisini izleyenler için bir anlamı olduğunu, 'şöyle bir uğranan' site olmaktan öte 'kalıcı dostluklar'a açık bir yönelim taşıdığını gösteriyor. 'Profesyonellik' iddiası taşımadan hazırlanan sitemiz, öyle sanıyoruz ki, 'amatör ruhla ve profesyonel tarzda' hazırlanan bir site olarak anılmayı da hak ediyor. Gerek tasarımı, gerek muhtevası itibarıyla, 'mükemmel' olmasa da, göz dolduruyor. "Kervan yolda düzülür" sırrınca, gün geçtikçe, daha da iyi bir noktaya kavuşacağımızı umuyoruz.

karakalem.net'in çok önemli bir farkı ve avantajı var; bunun farkındayız. Pek çok sitede görülen 'oradan buradan devşirme' yazıların aksine, karakalem.net telif yazılarla karşınıza çıkıyor; ve bu, bizi 'özgün bir site' kılıyor. Bu noktada kararlı olacak; ve Rabbimiz dilerse, karakalem.net'i iman dairesindeki telif yazılarla beslenen belki en iyi ve en doyurucu site haline getirmeye çalışacağız. 'Eli kalem tutan' gönül dostlarımızın da, bu yolda katkılarını ve yardımlarını bekliyoruz.

Ayrıca, yakın bir zaman içinde, birkaç yazıyla da olsa, İngilizce sayfamızı açmış olacağız. Bilvesile, İngilizce çeviri için katkida bulunmaya açık olduğunu belirten dostlarımızın her birine teşekkürler ediyoruz. Dileğimiz, önümüzdeki üç yıl içinde sitemizi doyurucu bir İngilizce muhtevaya da kavuşturmak.

Bu arada, başkaca 'boş' sayfalarımızın var olduğunun da farkındayız. Bu sayfaların her biri, Allah'ın izniyle, 2001'in ilerleyen haftaları içinde dolmaya başlayacak.

2001'e girerken, karakalem.net'i on günde bir yenilemeyi bir hedef olarak seçtiğimizi belirtelim. Ocak ayında bu hedefi tutturduk da. Ancak, Şubat'ta aksamalar yaşadık. Bunun Şubat'in ilk iki haftasındaki sebebi, karakalem.net editörünün Ocak sonundaki yoğunluğu idiyse, Şubat'ın ikinci yarısındaki sebebi webmaster'ımız Abdulkadir Özsoy'un muhterem babasının bir kalb kriziyle ani vefatı idi. Bilvesile, Mustafa Özsoy ağabeyimize Rahîm-i Zülcemal olan Rabbimizden rahmet ve mağfiret; Abdülkadir Özsoy'la birlikte sair aile efradına Sabûru'l-Metîn olan Rabbimizden sabır ve metanet diliyoruz.

Şubat ayında, karakalem.net kadrosuna bu vefatın hüznüyle birlikte, bir doğum sevincini de yaşattı. Salih Özaytürk kardeşimizin Şubat içinde doğan bebeği Hasen için, Rabb-ı Rahîmimizin Zâtına kul, esmâ-i hüsnasına ayine, Kelamına muhatap ve Habibine (a.s.m.) ümmet olmakla şerefleneceği hayırlı bir hayat diliyoruz.

  19.03.2001

© 2021 karakalem.net, Editör© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut