41’li ağaç

MUHAKEMAT’IN OKUMA demi, Münazarat’ı münazara zamanı, Mesnevi’yi mütalaa mevsimi, Münacat’ı nida vakti var mı? Rastgele zamansız okunur mu bu eserler?

Birbirinden ayrı gibi görünse de birbirini tamamlayan cüzler hepsi de; İnsan toplum hayat bütünlüğü gibi bütünlük içerisindeler.

Eğer mevsimse ramazanda Münacat okumak güzel bir mevsim. “Kur’an ve Cevşen’den aldığım “ibadet-i tefekküriye” diyor onun için Said Nursi. Şiirsel, hissi bir o kadar da akla hitap bir üslup ve anlatım tarzı ile kâinatta seyrü seyahat ettiriyor Bediüzzaman; neticede iman yenileniyor, tazeleniyor, zihin arınıyor, kalp temizleniyor olabildiği kadar, okuyanın istidadı, ona kendine vermesi ve nihayetinde nasibi kadar.

Mesnevi Risalelerin fidanlığı ise Münacat da neticesi ve özeti bir nevi meyvesi desek yanlış demiş olur muyuz? Tefekkürü ibadetle buluşturuyor; kaynağı dayanağı Kur’an ve Rehber-i Ekmel Resül-ü Ekrem (a.s.m.) mütalaa alanı bütün zaman ile bütün kâinat ve dua ile bitiş.

Muhakemat; Bediüzzaman’ın zihin zemini. Risaleler o zemin üzerine bina ediliyor, kalp ayağı ile üst çatı kuruluyor.

Münazarat sosyal hayata, yönetime yönetilme şekline bakıyor; zahir yön.

Bazen akıl açlık hisseder bazen kalp. Yeterli ve dengeli doyum olmazsa dışa hal ile yansıması ve örneklik teşkil edilmesinde aksaklıklar olur.

Muhakemat veya Münacat okumak; zihni ve kalbi birlikte ahenkli çalıştırmak ve bu denge süreci devam ettirmek; doğru bir yol ve doğru yolu arayanlara güzel bir örnek sunulmuş olunur.

Nihayetinde hayat; okunanlar Salih bir amel olarak yansımıyorsa okumak ne işe yarar? Hamaset ve hamakat hamallığından başka nedir yapılan?

İman hayat şeriat denklemi ve düzlemini kendi içinde gerçekleştirmek için okumak düşünmek, münazara müzakere ve mütalaa etmek; bir kişi ile üç kişi ile beş kişi ile kırk kişi ile… 42 fazla. Yeni 41 ler oluşturmak böyle bölünerek çoğalmak…

Çoğalırken de Muhakemat Münazarat Mesnevi Münacat gibi denge duruş ve yürüyüşü sürdürmek… Ağaç misali çekirdekten meyveye bütünlük sergilemek ve ormana dönüşmek.

İç çoraklığı ve erozyonu önleyeceği gibi toplumu da aynı şekilde şekillendirecek ve yeşillendirecektir inşaallah.

Evet, her 41 bir ağaç.

  25.05.2020

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut