Günlük temizlik

HER GÜNDE kirleniyoruz öyleyse her günde temizlenmeliyiz. Çarşıda caddede yolda sosyal hayatta bulunup da kirlenmemek, hele fitne ve sefahat sellerinin hüküm sürdüğü demlerde temiz kalmak mümkün mü?

Ülke ve dünyanın hali ortada; herkes de kendi halini biraz bilir. Büyük laflar, büyük sözler söylenecek yok bir bakıma; küçük şeyler büyükten haber veriyor; kalp evi harapsa dünya da harap, kalp evi mamursa dünya da mamur!

İhmal neyin büyük neyin küçük olduğunu görmede ve önceliği ona göre ayarlamada. Afak ayartıcı, uyutucu, zihin dağıtıcı, kalp çelici. Gafletin büyüğü afakta boğulmakta, akışın selinde erimekte, rüzgarın savuruculuğunda savrulmakta.

Mağara dem yaşamak içsel ve zihinsel bir ameliye. Hayatın içinde hayat hakikati ile yaşamak; olması gereken örneklik ve şahitlik.

Uyarıcı kitap okumak yeter mi her günkü temizlik için; gerek şartlardan birisi fakat yeter şartlardan değil. Dil ve gönül bütünlüğünde zikir, akıl eşliğinde sürdürülen zikri daim kılmak; boş kaldığın zamanlarda veya boşluğu bu hal ile doldurmak…

Trafikte, tenhada, kalabalıkta, yatarken, ayakta iken, uyurken, uyanıkken bu hali korumak… Her günde Kur’an’la meşguliyeti çoğaltmak, namazı tadil-i erkanla zamanında cemaatle camide kılmak…

Bütün bunları yapamasa bile yapamamanın hüznünü yaşamak…

Rehber-i Ekmel Resul-ü Ekrem günde kaç defa istiğfar ederdi? Sünnetin öneminden bahsediyoruz ya; biraz da yaşama yolunda ilerlesek!

Dışarı çıktığında gözünü nasıl koruyordu, sağa sola mı bakıyor, önüne bakıp mı gidiyordu? Sünnet pratikliği, adetini ibadete çevirmek; günah ordularına karşı manevi bir kalkan değil mi?

Salavat getirmek, istiğfarda bulunmak; Mahiyet-i Muhammedi, hakikat Muhammedi (a.s.m.) şuuru olduğunda daha bir anlam derinliği kazanır.

İlim ve zikir; birbirini tamamlayan iki iksir. Kirlendiğimiz her günde iki iksirden de her gün içmemiz gerekiyor. Midenin ihtiyacı gibi hatta daha fazla bir ihtiyaç ikisi de.

Kendine zaman ayırmak bu olsa gerek, her günde, günün beş vaktinde, “anın” her anında bu yolda olmak; Tevfik-i İlahi refik olmadan olmuyor vesselam.

  16.08.2020

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut