Karakalemden

 Yeniden Başlarken

2003 YILI, karakalem.net için, deyim yerindeyse, ‘uzun bir kış uykusu’yla geçen bir yıl oldu. Sitemizin mevcut sisteminin, gelişmeye ve katkılarla zenginleşmeye fazla imkân vermediğini epeyce bir zamandır görüyorduk; bir değişikliğe gitme zarureti ortadaydı. Galiba, bu değişiklik işini biraz fazla uzattık... Nisan ayından Ağustos’a kadar süren bir süreç sonunda, sitemiz bir format değişikliğini gerçekleştirebildi. Bu noktada, sitemizin daha iyi işleyen bir yüze ve sisteme sahip olması noktasında, programcı-tasarımcı Atilla Tanrıkulu kardeşimizin ve webmaster’liğimizi yürütegelmiş bulunan Abdülkadir Özsoy’un gecelerini gündüzlerine katarak sarfettikleri emeği unutmamız mümkün değil.

Sitemiz bu yeni yüzüyle yayına başladığında, eski sisteme göre bir hayli gelişmiş bir sisteme geçmiş durumdaydık; ama haftalar geçtikçe gördük ki, bu yeni sistemde de atmamız gereken ilave adımlar bulunuyor.

İşte bu noktada, yeni bir programcı-tasarımcı arkadaşımız devreye girdi. Sevgili Orhan Aykut, yola koyulurken, yalnızca mevcut sistemi revize etme düşüncesindeydi; ama, gün geçtikçe, daha açık şekilde farkına varmaya başladığımız derin bilgisayar, program ve web tasarım bilgisiyle siteyi yeniden inşaya koyuldu. Sonuçta, site, gördüğünüz sisteme ve yüze kavuşmuş oldu. Sitemizin olabilen en kolay ve hızlı şekilde güncellenmesini, ve izleyicilerimizin istifadesini en ileri noktaya çıkmasını sağlayacak olan bu programlama ve tasarım çalışmasından dolayı, kendisine kucaklar dolusu olmaktan da öte, derin bir teşekkür borçluyuz. Sevgili Orhan Aykut’u, emeği, himmeti, gayreti için hem teşekkür, hem de tebrik ediyoruz.

Bu aşamadan sonra, işin ağırlıklı kısmı, bize, sitenin yazı ve yayın kadrosuna düşüyor. Sitemiz, bizden yana bir bayram hediyesi olarak, yeni yüzüyle ve tamamlanmış arşiviyle Kurban Bayramından önce yayına başlamış olsun istedik. Bayramdan sonra, muhteva açısından da, sitemizde bir hareketlenme ve tazelenme göreceğiniz müjdesini vermiş olalım.

Hepinize Bayram tadında bir bayram diliyor; sitenin hazırlanmasında tasarım olarak, programlama olarak, yazı olarak, çeviri olarak emeği geçen bütün arkadaşlarımız adına, hepinizin Bayramını tebrik ediyorum.

Selam ve sevgiyle...

—Editör

  30.01.2004

© 2021 karakalem.net, Editör© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut