Üç Maymun ve Dua Kardeşliği

Öznur Çolakoğlu Cam

Görmemek mümkün bu zülümleri? Duymamak mümkün mü feryadları? Ee görüp, duyarken ve düşünürken bu kadar sessiz kalmak normal mi sahi..!


ÖYLE ÇİRKEF ve tuhaf bir yer oldu ki yaşadığımız dünya.. Yapılanların, zulümlerin, mahkumiyetlerin, adalet zannettiklerimizin ve daha nice yaşananların izahı mümkün değil. Zalimlerin zorbalıkları tüm dünyanın dört bir yanındaki masumları inletiyor. Suriye’de Esat diye bir zalim, Mısır’da Sisi, Arakan’da ayrı, Filistin’de ayrı…

Müslümanlar inim inim inliyorlar.. Müslümanlar… NE kadar da yabancı ve soğuk bir kelime böyle?!! Kim bu Müslümanlar?!! Neredeler? Aslında ne olmalılar?!! Müslüman; islamla şereflenmiş kutlu insan demek değil mi? O halde neden Müslüman adının geçtiği her yerde bir terör, bir fitne, bir şiddet, bir zulüm?!! Müslüman; elinden, dilinden emin olunan kimse değil mi? O halde neden islami terör diye bas bas bağırıyor olması dünya medyasının?

Günümüz büyük medya patronları ve dünya zenginleri.. iyiyi kötüye, kötüyü iyinin içine yerleştirmede çok mahirler doğrusu. Beyazı yada siyahı net olarak vermiyorlar asla!! Tek dilekleri insanların kafalarını bulandırmak ve bulanık zihin metaforunda kendi doğrularını tüm dünyaya kabul ettirmek..

Dünya’nın dört yanında Müslümanlar zulüm altında.. Müslüman!! Yani biz demek. Müslüman!! Kardeşim demek.. Müslüman!! Benim Rabbime inanan, benim inandığım kitaba, benim peygamberime tabii olan demek.. Müslüman aynı dertlerle dertlendiğim insan demek. Kardeşim demek!! Geceleri uykularımız kaçıyor mu gerçekten dünyanın dört bir yanındaki Müslüman kardeşlerimiz için..

Hadi uykularımız kaçmadı diyelim, en azından beş vakit namazımızda dua edebiliyor muyuz onlar ve kendimiz için.. Bütçemiz nispetinde yardım eli uzatabiliyor muyuz kardeşlerimizin yokluklarına. En azından bir yetimi sahiplenebiliyor muyuz tüm varlığımız ve yüreğimizle?!!

İslam alemi çorba kazanı gibi fokur fokur kaynıyor. Tüm dünya sadece seyirci.. Ne farkımız var yamyamlardan?!! Çocuklar ölüyor açlıktan, insanlar donuyor soğuktan, bombalar yağıyor bahar çiçekleri yerine Müslümanların üzerine ve sadece batı alemi değil, islam alemi de seyrediyor bu dehşetengiz dramı!!

Oysa hemen biraz yukarımızda Ukrayna-Kırım hattında işler karışınca tüm batı alemi arabuculuk yapıyor, işleri yoluna koymaya çalışıyor. BM’yi, AB’yi uyku tutmuyor. İş islam alemine gelince herkes sus – pus.. zaten batı cenahından bu yanlışı düzeltmek için bir civanmertlik beklemek tam bir budala iyimserliği olur da.. Benim anlayamadığım sıkıntı içinde olmayan islam dünyasının diğer ülkelerinden neden hiç ses çıkmadığı?!!

Bizim iyi yada kötü, sevelim yada sevmeyelim tüm dünyada kabul gören bir liderimiz var. Görünen o ki, bütçede açık vermiyor yıllardır.. Eee ne bekliyoruz? Malezya, Dubai, Katar, Arabistan gibi kendini “Müslüman” diye tanımlayan birçok islam ülkesinin de maddi imkanları hayli yerinde. Liderler buluşması neden yapılmıyor? Hani Müslüman Müslümanın kardeşiydi?!! Zulüm altında inleyen Müslüman kardeşlerimizin ağabeyleri nerede?!!

Mısır’da 529 idam kararı alınırken, bir o kadar dar ağacı hazırlanırken, kardeşler pisi pisine öldürülüyorken, ağabeyler nasıl rahat rahat uyuyorlar?!! Suriye’de çocuklar gözlerimizin içine baka baka ruhlarını teslim ederken, minicik bedenler ağır varil bombaları altında eziliyorken, anneler-babalar telef olup gidiyorken ağabeyler ne yapıyorlar?

Üç maymun misali mi yürütüyorlar işleri? Görmedim, duymadım, söylemedim mantığı ile.. Ancak o zaman belki de rahatlıyor vicdanları.. Ama görmemek mümkün bu zülümleri? Duymamak mümkün mü feryadları?Ee görüp, duyarken ve düşünürken bu kadar sessiz kalmak normal mi sahi..!

Üstaz Ebu Ali ed-Dekkak ne güzel demiş : “Hakkı söylemeyen / haksızlık karşısında suskun kalan şeytandır.” O halde en azından safımızı belli etmeli ve gücümüz nispetinde gerek imza kapmayanlarına katılarak, gerek yardım siteleri üzerinden ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşmaya çalışarak bu yangına bir su götürme derdinde olalım..

Üç maymunu oynamayı bırakıp, gerçeklere gözlerimizi, kulaklarımızı açalım ve gücümüz nispetinde bu zulümleri dile getirip kardeşlerimizin yanında olalım ve bol bol dualaşalım..

  18.07.2014

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut