Özür dilerim Yasemin...

Öznur Çolakoğlu Cam

Allah’ım şahitsin halime ne olur ölmesin başka yavrular. Ne olur annesiz babasız kalmasın kuzucuklar. Büyüklerinin öfkelerini daha fazla ödemesin minicik bedenler.. Allah’ım yardımcımız ol. Müslüman din kardeşlerimizi feraha eriştir. Başlarındaki zulümleri dindir.


EVİME GELEN günlük bir gazetenin sayfaları arasında, siyah beyaz bir fotoğrafında gördüm seni.. Anneciğinin kucağında minik bir kuş gibiydin. Dört yaşındaki tüm kız bebeklerinin o masum, sevimli, temiz ve güzeller güzeli simana bakmaya kıyamadım ben..

Bir anne olarak yüreğim dayanamadı sana bakmaya Yasemin. Ne kadar da sevimli yanakların vardı öyle, ne kadar da güzel bir burnun minicik… Ne kadar masum bir yüzün vardı Yasemin tüm bebeciklerin ki gibi..

Ama gülmüyordun fotoğrafta, bakmıyordun da artık dünyaya. Gözlerin kapalıydı Yasemin ve benzin soluk.. Gözlerin kapalıydı Yasemin.. Senin için şu dünyanın bütün sıkıntıları, acıları, zulümleri bitmişti artık. Ama annen, annenin gözlerine bakamadım.. Senin fotoğrafına bakamadım daha fazla.. Utandım Yasemin hem de çok utandım..

Bir kor dağladı yüreğimi, yüreğimden çıkan ateş gözlerimden seller gibi aktı sonra.. Özür dilerim senden Yasemin.. Özür dilerim.. İsmin ne kadar da tanıdık.. Siman ne kadar da sevimli.. Üstelik bir de sen benim Müslüman din kardeşimsin.. Belki hayatta olsan “bu nasıl kardeşlik?” diye soracaksın bana, kocaman gözlerini sevimli sevimli kırpıştırıp.. İnan yanıtını bende bilemiyorum..

Mahcubum, yanıyorum, ağlıyorum, dua ediyorum, çok ama çok üzülüyorum ben Yasemin.. Bir de biz kardeşiz öyle mi? Gerçekten bu nasıl kardeşlik? Var mı cevabı bilen? Ne olur söylesin bana.. Nerede islam dünyası? Nerede başka ülkelerde sefa içinde yaşamakta olan bu bebeciklerin ablaları, teyzeleri, amcaları, abileri?

Hani biz kardeştik? Bu nasıl kardeşlik? Nerede islam dünyasının liderleri? Yanarak, ağlayarak dua ediyorum sizin için Yasemin. Duadan gayrı ne gelir elimden onu da bilemiyorum. Bir güç olsa elimde, ya da sihirli bir değnek ve düzeltiversem islam coğrafyasındaki tüm miskinlikleri. Düzeltiversem dünya üzerindeki tüm zulümleri.

Allah’ım şahitsin halime ne olur ölmesin başka yavrular. Ne olur annesiz babasız kalmasın kuzucuklar. Büyüklerinin öfkelerini daha fazla ödemesin minicik bedenler.. Allah’ım yardımcımız ol. Müslüman din kardeşlerimizi feraha eriştir. Başlarındaki zulümleri dindir.

Üzerine adeta ölü toprağı serpilmiş islam alemini yeniden bir dirilt. Kendine getir Rabbim. Yardımcısı ol Filistinli kardeşlerimizin.. Yardımcısı ol Suriyeli, Mısırlı, Bosnalı, Arakanlı kardeşlerimizin.. Yardımcıları ol, yardımcımız ol Rabbim..

Amin. Amin. Amin.

  15.07.2014

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut