Turnusol kâğıdı bize bakıyor

Ümmeti kim ayağa kaldıracak, ümmet olmadan kim ayağa kalkabilir ve ayakta kalır?


ORUÇ, TOPLUMUN ne yöne kaydığını gösteren sosyal bir olgu. Henüz töreye, ritüele indirgenen bir tüketim argümanına dönüşmedi ancak o yönde ilerliyor. Değerler devriliyor, kavramlar kırılıyor, merkez dağılıyor; medeniyet kıblemizde ciddi sapma görülüyor.

Makama odaklanmış, maddeye saplanmış, zevke dadanmış halsiz hal; ucuzcu savunmalar, kandırıcı rakamlar, gösteriye dönük yaklaşımlarla avunuyor, avutuyor, uyutuyor.

Zevke kurban gitmiş gençleri, sefahat ateşinde yanan nesilleri görmek ne acıtıcı, ne üzücü, ne dehşet verici. Büyükler ne yapıyor? İşleri büyük büyüklerin! Birbirleriyle boğuşuyor, birbiriyle dalaşıyor, birbirine yok etmek için mücadele ediyor! Sanki gök kubbemiz varmış, sanki gönülleri, sanki şehirleri fethetmişiz!

Bir kaşık suda fırtına kopmuyor artık, kasırgalara dönüşmüş kalpleri kırıyor, kalpleri yakıyor, aşkı söndürüyor, şevki söndürüyor, şefkati söndürüyor; vur ha vur.

Sokaklar yanıyor, oruç uçuyor, ramazan şehirleri terk ediyor; kampanyalara dönüştürülerek tüketiliyor. Kanaat önderleri, grupların önde olanları, makamlarda oturanlar; derdiniz ne? Ümmet hayat ve hukuk mücadelesi veriyor, düşmanlar çullanmış tefrikadan istifade ile vuruyor da vuruyor.

Gazze sokakları, gönülleri gazel olmuş sokaklarda yürüyenler; aralarında ne fark var, ne kadar fark var? Ramazanda günde bayrama özel faiz kampanyaları! Gazel olan kim, hiçbir şey yokmuş gazel okumak da ne; asıl gazel olmak bu değil mi?

Yaşadığımız şehirlerde, yaşadığımız mahallerde azınlığa düşüyoruz; bunu görecek göz, bunu anlayacak basiret, bunu idrak edecek akıl eksikliği; aklımızın ne ile meşgul olduğu, zihnimizin ne ile iştigal ettiğini, kalbimizin nereye kaydığını gösteriyor maalesef.

Korku ümidi besler, ümit de korkuyu; korkusuz ümit, ümitsiz korku dengesiz bir hal, mizansız bir durumdur. Ümit verici gelişmeler olsa da korkuyu çağırıcı çok şeyler de var.

Ekseriyetin farzlardan uzaklaşması, haramlara yaklaşması, hizmet dava edenlerin tefrika halinde oluşu ve başka şeylere yönelmesi doğrusu korkutucu bir gelişme, ürkütücü bir değişim, ürpertici bir dönüşüm. Ortadoğu yanıyor, kalplerin ortası da yanıyor; daha da büyük yangın ümmetin itfaiye erleri yangının ciddiyetini fark edemiyor.

Biz oruç tutmazsak oruç bizi tutar mı? Ramazana sarılmazsak ramazan bize sarılır mı? Sağır olmayan kulaklar sokakları duyuyor, şehirleri görüyor. Turnusol kâğıdı bize bakıyor; biz ise başka şeylere. Ümmeti kim ayağa kaldıracak, ümmet olmadan kim ayağa kalkabilir ve ayakta kalır?

  14.07.2014

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut