X Peşinde

DERGİ VEYA kitabı okurken öyle bir noktaya gelirsiniz ki bam telinden vurulur ve okuduğunuzu bir kenara bırakırsınız. Nadirattandır böylesi okumalar ve vurulmalar ama vardır. İki defa kitap bıraktığımı hatırlıyorum böyle; en son da Bizim Aile Dergisinin Haziran sayısında böylesi bir hal oldu.

Bulanık zihin, karmaşık kalp, keşmekeş akıl; bir cümle ile istikameti bulur, sırata erer, isabeti yakalar, hakikatin ahengine, hikmetin dengesine erişir. Bu cümle özneldir, özeldir, kişiye hastır, ferde aittir; bir başkası için o kadar değer ifade etmeye bilir, o kadar anlam taşımaya bilir.

“Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.” (Malcom X)

Vurucu, vuran, vurulduğum cümle bu. Cümle bulanıklığımı attı bu cümle; bir cümle ile hakikatin enzümecini yakaladı zihnim.

Genelde bütün İslam coğrafyasında özelde bu topraklarda yaşadığımız yakın zamanlardaki kırılma derinleşerek devam ediyor maalesef. Kime, hangi gruba taraftar olunacak; kim haklı, kim haksız; kime sahip çıkmalı, kime karşı durmalı? Uzayıp giden yorumlar, süren savunmalar, bitmeyen konuşmalar, sonuç; zan, ziyan, gıybet kokuları, günah kirleri…

“Ben gerçeğin peşindeyim” şu şahsın, şu grubun peşinde değil demek; lafız olarak kolay, hal ile göstermek zor. Fikri hür, vicdanı hür olmak, müdakkikane düşünmek, ufka ve derinliğe sahip olmak; ceht gerektirir, gayret gerektirir, mücadele gerektirir, zordur. Aklını birinin cebine koyar, bir gruba tarafgir taraf olunursa kısa yoldan çözdüğüne zanneder; kolaycı kafa, tembel zihin, durgun dimağ.

Sonrası şahsı sırtında taşımak, grubu omuzlamak gibi zorlukla karşılaşır ki en son yaşadığımız, yaşıyor olduğumuz sıkıntı tam da bu. Karşıdaki kırılacakmış, ehli küfür bundan fayda görecekmiş, uzun vadede kaybeden bütün ehli iman olacakmış bu düşünülmez, dert; kendi küçük kayığını kurtarmaktır. El insaf.

Sanki dünyanın merkezi X şayıs, X grup. Hâlbuki hakikati ne kadar ne kadar güzel ifade etmiş Malcom X; “Ben gerçeğin peşindeyim” . Elbette ki gerçek “ben” i eritmekten geçer, hüveyi bulmakla ona erişilir. Niyet halis, metot halis; inşallah Rahman hakikate eriştirir.

Hakikati Bizim Aile Dergisi kabı, Malcom X diliyle eriştiren, Hâkim –i Zülcemale hamdü senalar olsun; Rahman-ü Rahim bütün ehli imana hidayet versin, bütün Müslümanları bağışlasın, bütün Ümmet-i Muhammed’e yardım etsin, nefis ve şeytanın, insi cinni şerirlerin şerrinden korusun, fasıkların mülhitlerin münafıkların kazdıkları kuyuları, oynadıkları oyunları kendi başlarına geçirsin inşaallah.

Evet, neyin peşindeyiz? X’ in değil, X hakikatinin peşinde olmak duasıyla…

  16.06.2014

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut