Duru bir damla olma duası

KÜÇÜK KAYIKLA denizlere açılır, ummanlara ulaşılır mı? Kayıklar; ırmaklar, nehirler, küçük sular için; âlem şümul düşünmeyen, ümmeti kucaklamayan, insanlığı ulaşmayı hedeflemeyen küçük kayıkta küçük şarkılar söylemeye mahkûmdur; öyle ki mahkûm olduğunun farkında olmayan mahkûmdur.

Küçük suları deniz gibi görmek; biraz da kendini kandırmak, kendini avutmak, kendi ile beraber yakın çevreyi çaresizliğe sürüklemek değil mi?

Bir damla ol duru ol; o öyle bir damladır ki içinde deryalar barındırır. Haddini bilir, hududunun farkındadır; bu farkındalık ve bilirlik onu deryalar kadar değerli kılar.

Ben deryayım demediği için tefrika barındırmaz, karmaşaya çağırmaz, bulanıklığı davet etmez, zihni çelmez. Had bilme sadeliği ile coşar, sadelikle samimiyete çağırır, samimiyetle derinlere daldırır, bulduğunu kanaat eder, kanaati gayret kanatlarını harekete geçirir.

O küçük bir kayık değil; ümmeti selamet sahiline götüren bir neferdir; böylesi neferlerden oluşan şahsı manevi ordusu karşısında hangi fesat şebekeleri, hangi komiteler, hangi şeytani ordular, hangi tağuti güçler karşı durabilir?

Ümmet şuuru büyük umman; gayret, iz sürme, zihin geliştirme, söylem geliştirme, yol ve yöntem oluşturma o ummana ulaşmak içinse bir anlam ifade eder. Yoksa bir kaşık suda boğulanlar gibi; küçük tartışmalar, küçük atışmalar, küçük konuşmalar, küçük çarpışmalarla büyük yaralar alır; gemiye büyük zararlar verir, büyük veballere sebebiyet verebilir.

Nefer, geminin tahtasını kırar mı? Bir kalp; ümmetin küçük bir numunesi ve özeti bir damla değil mi?

Belki ben yanlış yaptım demek kolay bir terbiyeden sonra elde edilecek bir kazanım değil. Kaybettiklerimiz, kaybedişlerimiz büyük kısmı had ve hesap bilmez tefrikalardan doğmuyor mu?

Güzel sadece benim gördüğümden, sadece duyduğumdan ve söylediğimden ibaret değil demek; insan-ı kâmil doğmaya aday bir damladır.

“Ben “ligin adaylığını bırakıp, ümmet ummanına akan bir damla olmak duasıyla…

  25.11.2013

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut