Bir ağacın sınırsız dünyası

Oktay Gökkoca

“Kısa Sûrelerin Sınırsız Dünyaları” çeşit çeşit meyveler veren bir ağacı seyre ve meyvelerinden tatmaya davet ediyor bizi. Bize düşen ise kollarımızı birazcık dallara doğru uzatmak ya da yukarıdaki dallara doğru küçük ve keyifli tırmanışlar yapmak.


“Kısa Sûrelerin Sınırsız Dünyaları” bir ağacın hikâyesi gibi. Metin abi’nin “Teşekkür ve i’tizar”da belirttiği gibi kimi bölümlerin arasında bazı farklar yok değil. Ama bu fark araya kekremsi tatların girmesinden ziyade bir ağacın çekirdek ve köklerinden başlayıp meyvesine kadar uzanan hayat serüveninden kaynaklanan bir fark gibi geldi bana.

“Fatiha’yla gelen açılışlar” sert kayaların içinde çatlayan bir çekirdeğin, o kayanın altına ve yanlarına köklerini, üstüne ise filizlerini yolladığı demlere denk geliyor. Belki bu yüzden yorucu bir yolculuğa başladığımız hissini veriyor. Ama güvenilir ve rotası doğru seçilmiş bir yolun yolculuğuna.

Fil Sûresinden başlayıp Nâs Sûresine uzanan hat, ağacın hikâyesinin, fidan halinden başlayıp kalınca bir gövdeye dönüşerek koca koca dallara ayrıldığı bölümüne benziyor. Belki bu haliyle, henüz dile değil ama göze hitap eden, seyirlik muhteşem bir manzara sunuyor.

“Leyle-i Kadrin kadri” ile çiçek açan ve artık meyve verme zamanı gelen ağaç, “Azlar ve Çoklar”, “Zilzâl sûresiyle yaşamak”, “Zamansız uyku, yararsız uyanış”, “Ve’d-duhâ’yı yitirmek”, “Yolu açan İnşirah”, “İncire de, zeytine de andolsun” (bu bölümün ağacın meyve verme aşamasına denk gelmesi güzel bir tevafuk olmuş), “Çokluk ve Ölüm”, “Hüsran” , "Tekâsür asrından Hümeze manzaraları” gibi bir ağaca bin meyve takmak misali, birbirinden renkli, birbirinden tatlı çeşit çeşit meyveler takdim ediyor aklımızın dimağına, kalbimizin damağına.

Kısacası “Kısa Sûrelerin Sınırsız Dünyaları” çeşit çeşit meyveler veren bir ağacı seyre ve meyvelerinden tatmaya davet ediyor bizi. Bize düşen ise kollarımızı birazcık dallara doğru uzatmak ya da yukarıdaki dallara doğru küçük ve keyifli tırmanışlar yapmak.

Benim hisseme bunlar düştü kısaca “Kısa Sûrelerin Sınırsız Dünyaları”ndan. Metin abi’ye ve emeği geçenlere teşekkür, onların vesilesiyle bizlere hakikat parıltıları ikram eden Rabbimize hamd ediyorum.


oktaygokkoca@hotmail.com

Kısa Sûrelerin Sınırsız Dünyaları, Metin Karabaşoğlu, Nesil Karakalem Yayınları, 199 sf. İncelemek ve sipariş etmek için http://www.karakalem.net/kitap.asp?book=174

  20.08.2013

© 2021 karakalem.net, Oktay Gökkoca© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut