Hisarlardan hilallere ışık devşirmek

50 YIL önce 20 metre kare alan üzerinde doğdu Hilalî ye; hilalin ışığı o kadar büyüdü ki bugün 20 bin metre kare üzerinde yeniden inşaa başlıyor. İlk gün, ilk ışıklar, ilk aşklar gibi...

O aşk olmasa 50 yıldır Akhisar’ı, hisarları ışıklandıra bilir miydi Hilalî ye? Kaç bir diyara hafız gönderir, kaç bir mekânı, kaç bir gönlü imar eder miydi? İlk ışıklardaki o ilk heyecan kaç devir, kaç dönem, kaç değişimde değişmedi; Akhisar Hilaliyede ışık şavkını devam ettiriyor.

Yeni yapılacak külliye ile Akhisar’dan hisarlara Kur’an hizmeti - ilk ışıklar, ilk aşklar, ilk heyecanlar – gibi devam edecek… Külliye inşaatı bittiğinde 650 yatılı öğrenci Kur’an hıfzı eğitimi alacak. 50 yıllık birikim, yeni nice 50 yıllara, Kur’an hizmetini sürdürecek inşaallah.

6 yıl önce vefat eden merhum Şahin Yılmaz Hoca’nın başlattığı yarım asırlık Kur’an hıfzı hizmeti onca badireler, onca engellemelere, onca değişimlere rağmen değişmedi; bugün aynı bayrağı oğul Abdullah devam ettiriyor.

Bu yıl 38. Hafızlık cemiyetinde 59 hafız, hafızlar kervanına katıldı Akhisar’da. Yeni külliye faaliyete geçtiğinde hıfz hizmeti, insanlık hisarının yüksek burçlarına bir burç olarak dikilecek.

“Kur’an yeryüzünde cemaatsız kalırsa cenneti de istemem” diyen Bediüzzaman’ın kabrine bir demet gül gönderiliyor her mayıs ayında Akhisar’dan. Bu bağlamda Akhisar ve Barla kardeş; Eskişehir gibi, Denizli gibi, Afyon gibi, Kastamonu gibi, Emirdağ gibi. Hatta Kosturma gibi, Bitlis gibi, Tiflis gibi…

Kur’an bülbülleri yeryüzünde şakıdıkça, hisarlardan Kehkeşanlara, ahenkli şevk ü ihtizaz sürecek. Yeryüzünü kaplayacak Kur’an medeniyetini inşa adına, bir taş da Akhisar’da konuyor her mayısta. Mayıs bahar, mayıs diriliş, mayıs muştu…

Kur’an’ın hıfzı hizmetiyle ehemmiyetli bir hizmeti içinde barındıran Akhisar’ın Barla ile arkadaşlığı, Bitlis’le kardeşliği, Kosturma ile dostluğu, kurulacak yeni medeniyette ehemmiyetli bir taş olacak. Bir zamanlar küçük Moskova diye anılan Akhisar’ın bir tarafı hep Barla idi. O beraberlik şimdilerde daha devamlı bir beraberliğe doğru gidiyor… Yeni külliye ile Hilalîye Kur’an Kursu; kalpler ve kıtalar bağlamında büyük hizmetler görecek inşaallah.

Böylesi Kur’an ve iman hizmetlerini dua ile desteklemek, faaliyetle taraftar olmak, fiilen yoldaş olmak; hisarlardan hilallere ışık devşirmek, aşk içmek, şevk solumak, şefkat sergilemek… Yeryüzünde kurulacak Kur’an medeniyetinde bir kum tanesi, bir taş olma gayretiyle coşmak ve koşmak; maddi ve manevi bir bahar, bir cennet getirecek, gönülleri gülistana çevirecek inşaallah. Ne bahtiyardır o kudsi neferler ki bulunduğu hisarlarda nöbet tutarlar, yeryüzü cemaati için kendilerini feda ederler.

  27.05.2013

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut