İki sabah, iki ayet

Abdullah Taha Orhan

GARÂBETLER VE zulmetlerle dolu 31 Aralık gecesinin ardından, 1 Ocak sabahına uyandığımda ilk hissettiğim şey şu oldu:

“Çok şükür Rabbimize! Hâlâ helâk olmamışız.”

Sadece içinizden zulmedenlere dokunmakla kalmayacak olan musibetten sakınınız. Biliniz ki Allah’ın azabı şiddetlidir. (Enfâl, 8/25meali)

Enfâl sûresinin 25. ayeti bize, içimizden sadece zulmedenlere erişmekle kalmayacak olan bir azaptan sakınmayı emrediyordu. Gece yatağa bu endişeyle girmiş, sabah uyandığımda hâlen helâk olmadığımızı görünce Rabbimizin merhametine şükretmekten başka bir şey düşünememiş, hissedememiştim.

Sanki gece işlenen tüm günahları, bütün manevi zulmetleri gecenin karanlığına katıp setretmiş, sabah aydınlığıyla birlikte herkese hayatında yeni bir başlangıç yapmaya, güne işlenmiş kötülüklerin sızısı ve işlenmemiş hayırların iştiyakıyla başlama; tevbe ve istiğfar ile dua ve tevekkülle kuşanma imkânı veriyordu Rabb-i Rahim.

Sabûr Rabbimiz, sabrın mutlak kaynağı... Biz küçücük bir hataya, yanlışa veya haksızlığa tahammül edemezken, insanların çoğu birlik olup O’nun mülkünde, O’nun mülküyle, O’na isyan ederken O sabrediyor, biz insanlara tevbe için mühlet veriyordu.

Geceleyin sizi öldüren, gündüzün ne yaptığınızı bilen, sonra belirlenmiş eceliniz tamamlansın diye gündüzün sizi dirilten O’dur. Sonra dönüşünüz yine O’nadır. Sonunda O, yaptıklarınızı size haber verecektir. (En’âm, 6/60 meali)

Ertesi gecenin sabahı, 2 Ocak sabahında ise gecenin ve uykunun rabbine hamd duygusu kapladı benliğimi. En’âm sûresinin 60. ayetinde buyrulduğu üzere, Cenâb-ı Hak ölümün kardeşi olan uyku ile bizi bir nevi öldürmüş, sabah ise yeniden diriltmişti. Ve bunu her gece ve gündüz tekrar be tekrar yapmaktaydı. Bu apaçık bir ayet, bir mucize olmalıydı.

Ard arda gelen iki sabah, iki mucize ve iki ayet.

Geceyle gündüzü eviren, çeviren, gece istirahat kaynağımız olan uykuyu veren, her sabah bizi ölümün küçük kardeşi olan uykudan dirilten, elimizle sebep olduğumuz gece gibi zulmetleri sabah aydınlığıyla silip süpüren, kötülüklerimizi geceyle birlikte örten, her sabah yeni bir başlangıç yapma ve tevbe etme imkânı bahşeden ve ölünceye dek bize mühlet vermeye devam eden merhametlilerin en merhametlisi Rabbimize hamdolsun...

  02.01.2013

© 2021 karakalem.net, Abdullah Taha Orhan© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut