Bir Doğum, Bin Bereket..

Öznur Çolakoğlu Cam

VE SÜZÜLÜRKEN berrak bir damlacık semadan, yeryüzüne.. kuşatılmıştı evren rahmet ile…

Ve insan, kainatın efendisi, var eylendi, hiçlikten çokluk denizine..

Bir damlacık kadar, savunmasız ama en az onun kadar değerliydi varlığı. Bunun ne kendisi farkındaydı, ne de etrafı. Binler sır içinde sarmalandı, teşekkül etti, yeni baştan, sürekli, durmaksızın yaratıldı. Ne zaman ki Rabbi ona ol dedi, işte o zaman Rahman’ın hazinesinden bir dal olarak tanımlanan Rahimden, bir damlacık gibi çıkageldi. Rabbi ona ruhundan üfledi, Rabbinin esmalarının tecellisinden müteşekkil olan ruhu da , uçuşan yıldızlar misali o minik, özel bedene yerleştirildi. Ve var eylendi, hiçlikten çokluk alemine, insan, kainatın efendisi...

Şeffaf, duru, dokunsan dağılacak gibi olan varlığı elbette ki güçsüzdü, çaresizdi. Daha az evvel sarılıp, sarmalandığını sudan ne farkı vardı? Yine de çaresiz ve bir başına değildi. Onu düşünen, sevip yaratan bir Rabbi vardı.

bu aciz varlığın tüm ihtiyaçları en ince ayrıntılarına kadar, tüm detaylarıyla düşünülmüş ve her şey onun teşrifinden çok daha önce hazır edilmişti. Koruyucu ve kuşatıcı “anne” adında gerçek bir melek istihdam edilmişti bu ayrıntıların en önemlisi olarak. Yeni dünyada onu besleyecek en iyi sıvı var edilmişti, tam ihtiyaçlarına uygun olarak.

Cisme bürünmemiş, fark edilemeyen daha nice melek kolluyorlardı, dünya denilen bu çokluk alemine gönderilmiş günahsız masumu. Öyle bir alem ki, Rahman’ın hazinesinden sonsuz lütuflarla bezeli. Öyle bir çokluk ki, Rabbini bilmedikleri için kendilerini de bilmeyenlerin güzergahı.. iyiler kadar, kötüler ve kötü eyleyenler de var içinde. Kötülüğe rağmen, iyiliğe çalışanlarda..

İşte sen, bu muammaya gözlerini yeni açmış, günahsız yavru. Böyle bir dünyanın hep iyi tarafında ol inşaAllah. Kötüler sana zarar veremesin ve iyilerden olsun tüm dost çevren. En az yaradılışın kadar güzel olsun, şu yeryüzünde alacağın her nefes, atacağın her adım, yaşacağın her anın. Dünya’ya teşrifinden çok önce senin için tahsis edilmiş koruyucu meleklerin hiç bırakmasınlar ellerini. Rabbinin izniyle öyle bir hayat sür ki inşaAllah, melekler gıpta etsinler erdemine, Rabbinle olan muhabbetine..

Sen ey gözlerinde kâinat gizli olan yeni can, sen ey minik ellerini sımsıkı kapamış dünyayı tutmaya, dünyaya tutunmaya çalışan taze yürek, ömrün boyunca hiç tükenmesinin yüreğinin tazeliği, hiç bitmesin böylesine güzel işleyen ritmi. İnsanlar yüzüne baktığında en çok sende görsünler Cenab-ı Allah’ın Nur sıfatını. Kıyamasınlar sana, tıpkı anneciğinin ve Rabbinin hiç kıyamadığı gibi.

Sen de kıyma, senden küçüğüne sevgi ve şefkat adına. Sen de kıyma senden büyüğüne saygın ve hürmetin adına. Bil ki, seni özenle yaratıp, şefkatle kollayan Rabbin tüm canlıları öyle yarattı. Merhametin olsun yaratılmışların her birine, gözle görüneninden, gözle seçilemeyenine.

Seni yaratıp, güzel eyleyen yüce Rabbimiz her daim korunanlardan eylesin seni. Nasibi ve kısmeti bol olacakların arasına dahil eylesin seni. Verdikleriyle şımarma, infak ile şereflendir sana verilenleri.

İlk anında aldığın nefesten, son anında vereceğin nefese kadar sırat-ı müstakim üzere değerlendir yolculuğunu. Her adımın seni Rabbine bir adım daha yaklaştırsın, her nefesin huzur dağıtsın. Konuşacaksan hayır konuş, değil ise sadece sus. Sana verilen emanet ve sayılı nefesleri, Rabbinin hoşuna gitmeyeceklerle tüketme. Sen, ey minicik bedeninde binler sır saklayan.. Yaşayacağın hayat boyunca hep iyiye, hep güzele, hep doğruya, hep hayırlara açılsın sırların bir bir…

Cennet kokunla teşrif ettin hayatımıza..iyi ki geldin bebek, hoş geldin.. iyi ki seni var eyledi , iyi ki seni lütfeyledi Rabbi Rahim.. Hoş geldin canım, hoş geldin cennet kokulum, hoş geldin annesinin göz bebeği, hoş geldin Öznur teyzesinin bir tanesi.. Sefalar, sıhhatler, bereketler, tebessümler, mutluluklar, mis gibi kokular getirdin. İyi ki geldin. Hoş geldin!


yazar notu : İş bu yazı çok sevdiğim bir arkadaşımın doğumu için başlandı ve çok sevdiğim başka bir arkadaşımın doğumunda tamamlanabildi. İsteyen herkes, yazarı ve kaynağı belirterek doğum yapan arkadaşları için ,sevdikleri için, canları için yazıyı paylaşabilir. Dua ile..

  27.03.2012

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut