Griple garip yolculuk

BİR GARİP grip insanı ne hale getiriyor; içi gurbet bürütüyor, dışı hüzün. Ömür perdeleri daralıyor, pencerelere buğu kaplıyor. Koca dünya oda kadar küçülüyor, oda ise yatak… Halsizlik yorganı üzerine bir çekiliversin; zihin dağları üzerine devrilir, durgun duygu ummanı çalkanır da çalkanır.

Ne düşüncenin dengesi, ne de duygunun ahengi kalır. Ne yense, ne içilse acaba? Nane, limon kabuğu bir işe yarar mı? Ya antibiyotikler?

Buğulu pencerelerden yolun akışını seyretmek sıhhati geri getirir mi? Nereden, nasıl, niçin geldiği bilinmeyen grip, uçup gider mi pencereden? Perdeleri biraz daha mı aramalı; mana sağanağını yakalamak, anlam rüzgârlarında gezinmek, hikmet bulutlarına binmek için.

Sokaklar bile yabancı, insanlar uzak. Gurbet getirdi grip, grup edip gitse de vuslat erişse. Yoksa garip gribin dersi mi doğru; her şey göç halinde, her şey aslına akıyor, özüne arıyor, özünü özlüyor. Rüyadan uyandıran bir şamar gibi vuruyor görünmez garip grip.

Görüntüler gölge, gölgeler silik… Neredesin grip? Sen mi büyüksün yoksa insan mı küçük? Kim güçlü?

Görünmeyen grip gerçekliğe gülüyor; sağlık ne derece sağlıklı algılanıyor, anlamlandırılıyor; bu kadar güçsüzken neyin böbürlenmesiyle neyin benliğine tırmanıyor insan?

Birbirine kurşun atan, füze savuranlar; bir küçük virüse esir. Esaret zihinlerde, kin kalplere işlemiş, vicdanlar mahpus. Pencereler puslu; güzel insanlar görülmüyor. Ekranlar karanlık; sanki grip sağanağı… Şuur altı şuurlucasına bombalanıyor.

Şuur altı için nasıl bir antibiyotik kullanmalı? Madde griplerine gösterilen tepki gönlü delen griplere gösteriliyor mu? Pencerelerin biri kapalı; tek yönlü bakış yarı körlük değil mi? Ne garip, halinden şikâyetçi çok az? O azlara ne büyük görev düşüyor.

Yorgun yatağından dirilten düşüncelerle uyanmak, coşkunlukla ayağa kalmak; pencerelerden uçmak, rüzgâra binmek, bulutlara basarak yürümek, gurbet gömleğini yırtmak, vuslat bayrağını semalarda dalgalandırmak; ey garip grip, var mısın arkadaşlığa?

  13.02.2012

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut