Rakamların raksı

ALTI ADET birin bir araya gelmesinin bir anlamı olmalı. Bir değil altı, altı bin, binler; belki de sayılamayacak kadar anlamı var. Anlamsızlık çukuruna yuvarlamak; içteki derin boşluğun dışa vurumu. Vurdumduymazlık, duyarsızlık, dikkatsizlikle; harflerin dili çözülmez, boşluğun anlamı anlaşılmaz, kelimelerin kalbi açılmaz.

11.11.2011. Aynı rakamlar bir dahaki yüzyılda bir araya gelecekler. Biz bu rakamları bir daha görmeyeceğiz; birlerin keyfini mi çıkarmalı, yoksa çok mu düşünmeliydik? Birlerin binler anlamı hakkında kafa yormalı, geçmişi değerlendirmeli, geleceği irdemeliydik?

Ö günde evlenmenin ne anlamı olur ki? Mutlu olanlar için problem yok da mutsuz olanlar kabahati rakamlara mı verecek? Altı birin bir araya geldiği günde, bir de on biri bir gece doğanlar ne büyük şanslı mı diyeceğiz?

Bu satırı yazıp düşünürken saat sekizi bir geçti, sonra hemen iki geldi; bir biraz daha dursaydı; daha yaşayacağımız anlar, düşüneceğimiz, hissedeceğimiz saliseler vardı. Uçtu gitti birden, bakın üç bile misafir olmuş. Gitmek için hazırlanıyor, acelesi var. Yolcu durur mu, yola düşmek zamanda akmak ister.

Bu bağlamdan bakınca hangi rakamın, hangi anın anlamı yok? Bütün birler bir araya gelse veya bütün dokuzlar aynı hizada toplansa; değil mi ki sıfırdan kopmuşlar zaman düzlemine düşmüşler, kâinat enlemine inmişler, bir gün yine sıfıra dönecekler.

İnsan harflerle konuşur, kâinat rakamlarla. Harfler bir araya gelince bir anlam taşır; her bir harfinde kelimelerin anlatamayacağı, cümlelerin ifadelendiremeyeceği kadar derin mana katmanları var. Ya sıfırla bir arasında kaç rakam var?

Bana bir harf öğretenin kölesi olurum demekle nasıl bir harf kastediliyor? Bunu ete kemiğe büründüm Yunus diye göründüm diyenler mi anlar? Anladıklarının da ne kadarını anlatırlar?

Çiçek bir harf, galaksi değil mi? Kâinat kaç harflik bir kitap? Kâinatta kaç adet atom var; her bir atom bir kitap değil mi?

Harflerin dili çözülüp kâinat kitabını okumadıkça 11.11.1111’i görmenin hatta 22.22.2222’e kadar yaşamının ne anlamı var? 11.11.2011’den geçtik o gün ne gördük, o günden bu güne ne değişti?

Köle olunacak bir harf, kırk günde veya kırk yılda öğrenilmişse hayatın anlamı anlaşılmış, varlığın özüne inilmiştir. Değilse de kır katır harf, yüz kırk katır rakam ne yapsın?

Her şey, bir “Bir”den doğdu ve yine O’na dönecek. Harfler ve rakamlar başka bir şey demiyor; 11.11.2011 de öyle, 11.14.2011 de.

  14.11.2011

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut