‘Ekim’ ayında ‘bahar’ müjdeleri…

EKİM AYI, adı üstünde, bir bahar müjdesini taşır beraberinde. Bizi son ve sararmaya başlayan yaprakları düşünürsek ‘som’ baharla tanıştırırken, ilkbaharda olabildiğine boy verecek ekinlerin ekilmeye başlandığı ay olarak bir kez daha baharı çağrıştırır. Kırlarda ve baharlarda boy verecek nice ot ve nice çiçek de, Ekim yağmurlarıyla birlikte, bu ayda tohumunu veya soğanını çatlatıp filiz verir.

Ekim, kısacası, ilkiyle ve sonuyla, baharı bize hatırlatan aydır kısacası.

Böyle bir ayda, uzunca dönemdir bir bakıma ‘nadas’ dönemini yaşayan Karakalem’le ilgili birikmiş bir dizi haberi verebilecek olmanın heyecanı içindeyiz. Bir kısmı ‘ekim’e, bir kısmı ‘hasad’a dair haberler hem de…

Önümüzdeki günlerde, birbiri ardınca vereceğiz bu güzel haberleri…

İlkini şimdiden verelim. Karakalem’in kitap yayınları bünyesinde olmasını en ziyade arzu ettiğimiz bir şey, önümüzdeki günler ve aylar içinde peyderpey gerçekleşecek. Nesil-Karakalem bünyesinde, editörümüz Metin Karabaşoğlu’nun kitaplarının yanına, yine Karakalem toprağında boy vermiş başkaca arkadaşlarımızın kitapları da dahil olacak.

Bu kitaplardan ilki, arkadaşımız ve yazarımız Ahmet Özkılınç’a ait Akrebin Kıskacında isimli çalışma. Bediüzzaman Said Nursî’nin hayatının 1926-1935 arasındaki kesitini merkeze alan bu çalışma, içerdiği özgün bilgi, belge ve tezler itibarıyla Bediüzzaman çalışmaları için yeni bir mecra ve yeni bir soluk mahiyetinde olduğu gibi, Türkiye’nin yakın tarihine ve bugüne dair de çok ciddi tahliller içeriyor. Sevgili Ahmet’in kitabı Ekim ayı içinde inşallah yayınlanmış olacak.

İkinci kitap çalışmamız, yazılarını beğeniyle, feyz alarak takip ettiğiniz yazarımız Mona İslam’a ait. Kasım ayı içinde Mona kardeşimizin ilk kitabını da biiznillah yayınlamış olmayı umuyoruz.

Üçüncü kitap çalışması ise, sıra dışı bakışı ve ufuk açıcı yaklaşımıyla arkadaşımız Aykut Tanrıkulu’nun… Umarız, onun çalışmasını da yılı hitama erdirmeden tamamlamış oluruz.

Sitemize, dergimize, kitaplarımıza, online satış bölümümüze, sosyal medyadaki faaliyetlerimize, seminerlerimize, Karakalem Gönüllülerine dair yeni yeni haberlerimiz birbiri ardısıra size iletilmeyi bekliyor.

Bu defa, çok bekletmeyeceğiz biiznillah. Hepsi de, çok yakında, sırayla burada duyurulmuş olacak…

Bir bakıma ‘nadas’a çekildiğimiz bir dönemde sabırla, sebatla ve ümitle Karakalem’e olan ilgisini ve desteğini sürdüren bütün gönül dostlarımıza kucaklar dolusu selam, sevgi ve teşekkür ile…

—Editör

  04.10.2011

© 2021 karakalem.net, Editör© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut