Çaresizlik

Çaresizlik; arzularımızı, isteklerimizi, beklentilerimizi kendimizin gerçekleştiremeyeceğimizin farkına varışdır.


ALLAH’TAN GELEN en güzel mesajdır çaresizlik.

Şu fani dünyada hep yalnız, daima yalnız olmanın, gözlerimizi başka yerlere çevirme gereğinin ışığıdır. Kendimizi masivayla aldatmaya kalkmanın yakıcı ateşidir. Dönüp dönüp insanlara, eşyaya müracaat etmenin hayal kırıklığıdır.

Çaresizlik; yıllar boyunca bizi anlayan insanlar olduğunu düşünerek kendimizi kandırmaktır. Neredeyse her bir insanda gördüğümüz, karşılaştığımızda bize ıstırap veren, bize faniliği hatırlatan bir konuşmadır.

Kitapların âsude inzivasına sığınmaktır çaresizlik. Yıldızlara tutunmaktır dünyevileri terk ederek. Yeni bir doğuma hazırlanan hazan mevsimidir.

Çaresizlik susmaktır ötelere dalıp. “Kime hikmet veriliyorsa o susuyordur” mesajına açmaktır gönlümüzü yana yana.

Kuşlar kadar hür olmaktır çaresizlik. Güneşin doğduğu ve battığı yere bakakalmaktır öteleri özleyerek.

Şimdiye kadar çok iyi ifade edildikleri veya alıştığımız için tekrarlayıp durduğumuz hayatlarımızı, kendimizi, duygularımızı tekrar oturup; ama başımız çatlarcasına düşünüp durmaktır çaresizlik. Her şeyi yeniden sormak, her şeyi karmakarışık etmektir.

Çaresizlik; bu dünyaya yalnız geldiğimizin, yalnız gideceğimizin ve bu hayatta hep yalnız olduğumuzun bilincidir.

Bir damla gözyaşıdır çaresizlik. Bir fikri, gündelik hayatı, mutlulukları, işimizi başkalarıyla yaşarız. Ama ancak yalnız ve çaresizken gözlerimiz yaşarır. Ancak gözlerimiz yaşarınca bir Dost kokusu alırız ötelerden. Bu dünya ile, masiva ile doymama, tatmin olmamanın zirvesine varırız.

Tüm aldanışların sona erdiği andır çaresizlik. Kendimizi kandırmak için hayat boyunca didindiğimiz çabalarımızın tükenişidir.

İnsanlarla olan ilişkilerimizde, kendimizle olan ilişkilerimizde, hayatla olan ilişkilerimizde ne de çok yalanlar söylediğimizin açığa çıkışıdır çaresizlik.

Damar patlamıştır. Kan tüm hızıyla akmaktadır artık. Ya yalanlarınıza geri dönüp yaralarınızı geçici tedbirlerle kapatma yoluna gideceksiniz; ya da çaresizliğinizi fark edip tüm kanları yaratana, kanları kana kana akıtana döneceksiniz. Akan kanın kızıllığından, göklerin kızıllığına yükselebilmektir çaresizlik.

Çaresizlik; arzularımızı, isteklerimizi, beklentilerimizi kendimizin gerçekleştiremeyeceğimizin farkına varışdır. Dertlerimizi, problemlerimizi kendi kendimize çözemeyeceğimizin bilincidir.

Kadere imanın doruk noktasıdır çaresizlik. Rabbin hükmüne rızanın güzelliğidir. İmtihan halinin tüm ruhumuzla hissedilmesidir.

Çaresizlik; var olduğunu vehmettiğimiz bütün garantilerin iflasıdır. Tutunduğumuz dalların çürüklüğüdür.

Derdi görebilmektir çaresizlik. Derdin bize kendi kendine gelmeyip gönderildiğinin farkına varmaktır. Derdin neden ve nerden gönderildiğinin bilincidir. Dertle beraber, o derdi sevmemenin, istememenin de verilmesidir.

Çaresizlik; derdimizin farkına varmaktır. Derdi göndereni, derdin bize sevdirilmemesini, derdin gönderiliş sebebini aramaktır. Derdin giderilmesini isteyen duyguyu da veren olduğunu bilmektir. Rabbin insanları hiç dertsiz yaratabilecekken neden dert verdiğini, dertlerle yarattığını sorgulamaktır çaresizlik.

Çaresizlik; mutluluğun da verilen olduğunu fark etmektir. Mutluluğu sevmek de, mutsuzluğu istememek de, mutluluğun elimizden çıkışına üzülmek de verilendir. Bir anlam, anlamlandırma içindir.

Çaresizlik; derdin de, dermanın da, mutluluğun da, mutsuzluğun da; derdin sevdirilmeyişinin, mutluluğun sevdirilişinin de bizden olmamasıdır. Derdin ve mutluluğun kaynağının biz olmayışının bilincidir.

Çaresizlik; derdi vereni bulduysan dermanı buldun demektir. Mutluluğu vereni de vermeyeni de bulduysan ebedi mutlu oldun demektir.

Derdi verene, vermeyene, mutluluğu verene, vermeyene şükretmektir çaresizlik. Mutluluğu sevdirip, derdi sevdirmeyene; ama ikisiyle de bizimle konuşana, bizi muhatap alana, ikisiyle de bize Dost olana hamd etmektir.

Derdin de, mutluluğun da kendinden, kendiliğinden, öylesine, tesadüfen geldiğini düşünüyorsan; işte o zaman gerçekten çaresizsin demektir. Hakikati örtmüş, karanlıklar, fanilikler, cehennemler içinde kalmışsın demektir.

Derdin derdini gözyaşıyla dillendirmektir çaresizlik.

Çaresizlik; Rabbimizden gelen en güzel mesajdır. Duanın vaktinin, yalvarmanın, yakarmanın, sadece O’na dönmenin vaktidir. Rabbimizin ötelere davetidir çaresizlik. Bize kulluğumuzun, faniliğimizin, bu dünyadan er veya geç çıkıp gideceğimizin işaretidir.

Rab ile buluşma zamanıdır çaresizlik.

Süzülüyorsa gözlerinden yaşlar, ahlar içindeyse yüreğin, çaresiz yanıyorsa gönlün, hüzünlüyse güzel yüzün; Rabbin seni özlemiş, sesini duymak istemiştir.

Şimdi gözyaşının, şimdi duanın vaktidir.

  16.09.2011

© 2021 karakalem.net, Levent Bilgi© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut