Zaman açılımı

ZAMAN, NE “zaman” değersizdir; zamanının değersiz olduğu bir zaman var mı? Boşa verilir “boş zaman” var mıdır?

Zamanı geldiğinde “zaman” ortaya çıktı, zamanı geldiğinde de gidecek. Kâinatın kıyamı ile zaman başladı, kıyameti ile bitecek. Öyleyse kâinat kıymetinde bir değeri var zamanın. Eylem ve faaliyetle kıyamda durmalı ve dolmalı değil mi zaman? Kâinatta boşluk var mı; hangi yıldız yeknesak, hangi Kehkeşan tembel, hangi gezegen avare dolaşıyor?

Zamanı boşa geçiren, boşlukta dönen atom, boşluğa yuvarlanan zerre görülmüş mü? Bir atom bir gün zamanım yok dese, zamanı boşa verse; bütün kâinat o boşluğa yuvarlanır, bütün kâinat o boşluğu dolduramaz. Kâinat gibi zerrenin de kaybedecek bir zamanı, yitirilecek bir “an” ı yok, yoksa yok olur.

Varlığı ayakta tutan zaman, zamanı kıyamda kılan mekân. Hareket ve faaliyet; zamanın kalp atışları. Yıldızlar dönmese, galaksiler raks etmese zaman diye bir şey olur, ay ışıldar, dünya hayata beşiklik eder mi?

Zamanın renkleri mevsimler gelmese ve gitmese hayat olur ve mevcudiyetini devam ettirebilir mi? Mevsimler arasında boş mevsim, boşa giden mevsim var mı?

Hangi zaman geçmez olur, hangi zaman çabuk geçer?

Zamanı boş verene, zaman onu “boşlukta” asar. Asılı suretlere geçmez olur zaman, zamana “zaman” kadar değer verenlere de zaman gibi akar; acele etmeden, geç de kalmadan.

Güneş aya yetişebilir, ay güneşi geçebilir mi? Ay ve güneş bir takvim; Ahsen-i takvim sırrını erenlere. Gündüzde güneş kadar büyük ve aydınlık, gecede ay kadar sevimli ve dengede zaman. Zamanın dengesizliği görülmüş mü?

Zamanın, mekanın, kainatın sahibi “Asr”a kasem ediyor. Düşünce hücrelerini nakış nakış bu kasemle doldurana zaman hücreleri inbisat eder, genişledikçe genişler, kâinat vüsatine erişir. Bugün dünle birlikte yarınla buluşur.

İzafi zaman kelebek kanatları kadar narin, zerre kadar derin, atom kadar hareketli, galaksiler kadar geniş. Zaman, hangi zaman sığar; zamanı bir şeye sığdırmak mümkün mü?

Aya, güneşe, çiçeğe, yaprağa, yağmuru, buluta bakmak; tefekkürle kâinat karelerinde gezinmek kaç saat, kaç gün kaç ay nafile ibadete denktir? Dünya bahçesini tefekkürle seyretmek, tenezzühle seyahat etmek; boş bir zaman, boşa gitmiş zaman olmasa gerek.

Dünya boşlukta dönüyor ama boşa değil. Zaman bir ırmak gibi akıyor fakat boşluğa değil. Güzelliğin ve çirkinliğin bulanıklığı iki havuzda birikiyor. Kıyamet zamanı gelip de zamanın kıyameti koptuğunda o havuzlar sonsuzluk havzasına dökülecek.

Sonsuzluk kazandıran zaman; zaman sonsuz kadar önemli ve sonsuz derecede açılımı var.

  13.06.2011

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut