Bursa’da Bediüzzaman

BURSA, BİR hafta boyunca önemli bir birliktelik, önemli bir organizasyonla, önemli bir konuyu, önemli bir konuğu konuşacak. Dört gönüllü kültür kuruluşunun kurduğu platform, Bediüzzaman’ı anmaya, anlamaya, anlatmaya çalışacak.

Bir zamanlar adı anılmaktan korkulan, korkutulan adam, bugün büyük organizasyonlarla rahatlıkla konuşulmakta, eserleri dünyaca okunmakta, fikirleri aksiyoner olarak yaşantıya aksettirilmeye çalışılmaktadır. Bu bile bir başına büyük bir hadise, büyük bir değişim, büyük bir gelişme ve gelecek adına büyük bir açılım.

Bediüzzaman’ın hürriyet mücadelesi, eserleri Risale-i Nur’un rahatlıkla okunma süreci ile Türkiye’nin demokratikleşme süreci arasında mühim bir paralellik var. Said Nursi cumhuri Cumhuriyetin sivil bayraktarı adeta, daha Cumhuriyet kurulmadan önce dindar bir cumhuriyetçi olduğunu cesaretle söylemiş, eylemlerini de bu söylem üzerine oturtmuş, onu takip eden nesil de aynı kararlılığı sürdürmüş.

Bugün ülke olarak Arap dünyasının yaşadığı çalkantıyı daha az zararla atlatıp bugünlere gelmiş ve daha ileri günlere doğru gitmeye hazırlanıyorsak bunda Bediüzzaman ve onun takipçilerinin çok büyük bir payı var.

İlklerin, fethin şehri Bursa, böylesi bir zatı, geniş bir platformla, mühim organizasyonla, seçkin mekânla anmaya ve anlatmaya hazırlanıyor.

23–27 Mart tarihleri arasında, AKKM Merinos Osman Gazi Salonunda gerçekleşecek program 23 Mart Çarşamba saat 14:00 de “ Bediüzzaman’ın Barla, Emirdağ ve Kastamonu Yılları Sergisi” başlangıç yapacak, 27 Mart Pazar, Ulu Camiinde öğle namazına müteakip okunacak mevlitle son bulacak.

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’ün “ Bilinmeyen Bir Dahi; Bediüzzaman Said Nursi” konulu konferansı çarşamba akşamı saat 20:00 de.

Perşembe öğlen “Risale-i Nur Işığında Aile” konulu panel izlenebilir.

“Risale-i Nur Işığında Hayatın Gayesi” konulu konferans Prof. Dr. Şener Dilek tarafından cuma akşamı saat 20:00 de verilecek.

Programın ana konusu 26 Mart cumartesi gerçekleştirilecek. “Çağımız Meselelerine Bediüzzaman’dan Çözümler” Paneline katılandan biri de Prof. Dr. Thomas Mıchell. Kendisi bir Hıristiyan ve Clinton’ın başkanlığı döneminde danışmandı. Bu program gündüz 13:30 da gerçekleşecek. Akşam 20:00 de de yaşayan talebeleri hatıralarını anlatacak.

Bediüzzaman’ı bir nebze olsun tanımak isteyenler için iyi bir fırsat bu hafta. Sevmek veya sevmemek, fikirlerini kabul etmek veya etmemek izleyicilere, dinleyicilere kalmış; yanlış hüküm vermemek, karalamamak ve ötelememeden önce anlamaya çalışmak daha gerçekçi ve daha iyi değil mi?

Ülkemizin değişim genlerine sahip birini biraz olsun anlamaya çalışmak; kendimizi, kimliğimizi anlamak aslında. Asıl olansa onun eserlerini okumak, anlamaya çalışmak; olmadı kabul etmeyebilir, hatta red bile edebilirsiniz. Bunu kitabında kendisi söylüyor. İnanmayan varsa bakabilir.


“Bediüzzaman Said Nursi Haftası Programı” faaliyetiyle ilgili geniş bilgi www.bursabediuzzamanplatformu.org adresinden edinilebilir.

  21.03.2011

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut