Küsurat kuruşlar

İNSANLAR NASIL tanınır, değerleri nasıl anlaşılır, kıymetleri nasıl biçilir? Mihengi nedir, kantarı, ayarı, yolu, yordamı nedir bunun? Doğrusu, doğru bir cevabı yok; eğriliklerden gidilip dost olan bulunuyor, can yoldaşı olabilecek olan tespit ediliyor.

Menfaat düşkünü, değerleri devirerek kendine yontan, insanların iyi hislerini kullanan, güzel hasletlerini işleten; nazarımda kuruş insanlar. Sonrasında bir de kurulan, kuruntulu tavır takınan pişkinler; ne iç sıkıcı, ne can daraltıcı, ne kasvet kaplatıcı tipler. Uzak olmaktan, kaçmaktan başka yapacak bir şey yoktur böylesi kuruş tiplerden; söz söylesen senden baskın çıkar, cevap versen kuruşlara altın liyakati vermiş olursun.

Gerçekler ayrıntılarda gizlidir; küçük menfaat hesapları yapan, basit şeylerle böbürlenen, benliğin bineğinde gezen, kişileri kullanan kuruş kafalar; uzak durulası kafalardır. Bunları zihinde gezdirmek, iç dünyalarda yer etmesini sağlamak bile onları değer vermektir; fikri dağıtmak, mekânı değiştirmek, meşguliyetleri farklılaştırmaktan başka kurtuluş yok.

Kuruş kalplilere kuruşun üzerinde değer vermek altına hürmetsizlik; zorunluluğun dışında onlarla meşguliyet zamanı mutsuzlukta harcamak, vakti hesapsız tüketmek. Olumlu enerjiyi, güzel düşünceleri yitirmek an meselesidir onların yanında; yan yana durmak bile yanlışlıktır.

Her zaman kaçamıyor, istediğin zaman uzaklaşamıyor, dilediğinde bırakıp gidemiyorsun bazen, o zamanda sabırdan başka yapacak bir şey yok. Sabır dersi deyip sabretmek, ağzını tutmak, hayalen başka yerlere gitmek en iyisi.

İyilerin, küçük hesap yapmayanların, candan dostların, hak hukuku riayet eden yüksek ruhların varlığı başka nasıl anlaşılır? Kuruş olmadan büyük paraların değeri anlaşılıyor mu? Güzelliğin güzelliğini arttıran çirkinin çirkinliği sırrınca tenekelerin boş lakırdıları altının tok sesini duyurmak, güzelliğini göstermek için. Bu öğreti dikkate alınıyor, hayat ve insan ilişkileri bu çizgi ile düzenleniyorsa olumsuzluklardan olumlu bir ders, yanlışlılardan doğru bir yol, eğriliklerden düzgün bir güzergâh bulunmuştur.

Edep bazen edepsizlerden öğrenilir; insan ilişkileri küçük menfaatlere indirilmeyecek kadar yüksek bir kıymet ifade ettiği kıymetsizlerden öğrenilir. Üç kuruşluk menfaat budalaları, insan kullanıcıları, değer yontucuları, mefkûresini menfaate satanlar zaman olur öyle küçük düşerler ki; ondan dersler çıkaran yüksek kazanç sağlar.

Tersinden bir derstir kuruş kafalıların dersi, katlanması kolay da değil, geçilmesi zordur bu sınavdan; kolay olanı herkes yapar, zoru talip olmak ve onu yenmek; başarı bu olsa gerek. İnsani kazanım başka da nasıl olacak; sabırsız, sükûtsuz anlaşılır mı altın kalplerin, safi ruhların varlığı?

  27.12.2010

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut