Sükuti altın

DÜŞÜNMEDEN KONUŞMAK ne düşündürücü, duygularını dizginlemeden söz söylemek ne tahrip edici. Durarak, düşünerek, ölçüp biçip ne getirip ne götüreceğini hesaplayarak kelam etmek; ne güzel, ne iyi, ne akıllıca bir iş. Kendine hâkim olarak akıllıca davranmak; nefsine dizginlemenin, iç dengeleri iyi kurmanın göstergesi ve görüntüsü.

Sükuti altın toplamak ne büyük bir kazanç, ne büyük kar. Hayır söyleyip susmamak, zan, gıybet gibi adi sözler söylemek bütün kazançları götüren bir kaybediş, bir büyük zarar.

Sıcakların iyice kendini hissettirdiği şu günlerde zihni dağılmışlık, kalbi gevşemişlik, hissi hoyratlıktan kaçınabilmek doğrusu güç. Güç işleri güç zamanlarda yapmak daha bir güç istiyor. Zihnin ve kalbin günah sıkışmışlığı ile dışın sıcaklığı birleşince öfke patlamaları art arda geliyor; konuşmalar kurşun gibi parçalıyor önüne geleni. İç ve dış ateş arasında kalmakla kalbura dönüyor kalp, delik deşik oluyor uhrevi duygular; kovulmuş şeytan serinliyor, tatil sevinci yaşıyor.

Küçük bir kıvılcımın büyük bir yangına netice vermesi gibi bazen gümüş değil kömür konuşmalar ortalığı ateş alanına çeviriyor. İç âlem yandığı aynı anda dış âlem de yanıyor, dış âlem yandığı aynı anda da iç âlem yanıyor. Ne adalet kalıyor, ne de hakkaniyet.

Okuduklarımız, okuyor olduklarımız bu zamanda bir işe yaramıyorsa bu nice okumaktır. Akla, kalbe, latifelere inmeyen okumalar sıcak bir rüzgârda soğuk öfke konuşmalarına sebebiyet veriyorsa tedaviye ihtiyaç vardır demektir.

Okuduklarını pratiğe dökme tefekküründe olan pek konuşmaz, konuşmadığı için de hata yapma riski azalır. Kötü kelam edildiği, öfke solunduğu, boş konuşulduğu, cennet ve cehennem anılmadığı meclislerden, küçük gruplardan uzak da durabilirse ateşler arasından az yanıklarla geçer.

Allah ü Zülcelâl Velcemal’in inayet lutfü yetişmese ateşten korunmamız mümkün mü? İstiaze ve istiğfarla ona yöneldiğimizi, yakınlaşmak istediğimizi gösterirsek, O bize daha da yakınlaşacaktır inşallah çünkü O, Rahman ü Rahimdir, Rahmeti gazabına geçmiştir.

Sukuti altın edinmekten daha büyük bir konuşma kazancı; Âlemlerin Rabbinin Kelam-ı Ezelisi Kerim Kur’an’ı okumak, Onun Resulüne salâvat getirmek. Küçük boşluk zamanları onun zikri ve fikriyle doldurmak, dar zamanlarda büyük bir ihtiyat kuvveti olarak gelmesi muhtemeldir.

Her dem kusur itirafıyla Sübhan olan Allah ü Azim-üş Şana ayine olmaktır kula yakışan. Böyle tesbih zikri ile dilini ve gönlünü dolduran, aklına yerleştiren bırakın teneke konuşmalara, gümüş konuşmalara bile tenezzül etmez, ihtiyaç duydukça altına el uzatır. Recmedilmiş şeytanın ona yaklaşması, öfke ateşine atması güçtür. Güçlük ve kolaylık bu noktada; her şeyi aydınlatan siyah nokta veya her şeyi yutan kara delik.

Kelimeleri israf etmenin anlamı var mı? Kur’an ayetleri, kelimeleri, harfleri, kâinat zerreleri O’nun adına konuşuyorsa susup dinlemekten öte yapılacak bir şey var mı?

  02.08.2010

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren



© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut