Yaz Geldi

Öznur Çolakoğlu Cam

YÜZÜNDE KIRMIZININ her tonunu barındıran, alev topu güzel güneşin sımsıcak tebessümler saçtığı, su seslerinin ve şakalarının mevsime damgasını vurduğu mevsim geldi, yaz geldi.

Her geliş kadar güzel karşılandı gelişi. Ağaçlar, kuşlar, evsizler hepsi birden bayram etti. Dünyayı keşfe henüz başlamış bebekler güneşten istifade etmek için dışarılara çıktı. Sokaklara çocuk seslerinin yayıldığı, parkların, bahçelerin mesire alanlarının hareketlendiği, bereketlendiği mevsim geldi, yaz geldi.

Yeni gelinler kadar taze ve en az onlar kadar güzeldi gelişi. Deniz kenarlarında ağırlandı en çok, meyvelerden ikram olundu bedenlere. Giysilerin inceldiği, bedenlerin terlediği herkesin serinlik peşinde olduğu, karınca gibi çalışan köylülerin sıcağa ve güneşe rağmen tarlaları doldurduğu mevsim geldi, yaz geldi. Hoş geldi.

Çınar ağaçlarının kuytu gölgelerinde serinlendi biraz. Ev yapımı soğuk bir limonatanın taze naneler ile ikram edildiği hoş hanelere uğradı. Huzura muhtaç ruhların, güneşin ışıklarından teselli bulduğu, açık alanların insanlara güzelliği sunduğu mevsim geldi, yaz geldi.

Rehavet geldi yazla birlikte. Zamanın bile üzerinde bir miskinlik. Kocaman dünya genleştiği için şişmanlamışta daha bir ağırdan akıyor gibi zaman. Güneşin parlak ışıklarının değdiği her zerreyi parlattığı, üzerine değdiği etraftaki toz zerreciklerini dahi ışık oyununa çevirdiği mevsim geldi, yaz geldi. Hoş geldi.

Dar sokak aralarında en güzel maçların yapıldığı, su ihtiyacının yakındaki sebil bir çeşmeden giderildiği arkadaşlı oyunların, ata yadigarı köylerin, toprakların ziyaret vaktinin adı geldi. Dört bir yandan çiçek kokularının insanların koku algılarını uyardığı, baygın ıhlamurlardan, canlandıran hanımeli salkımlarına kadar kokuların etrafta özgürce arz-ı endam ettiği mevsim geldi, yaz geldi.

Sofradaki yemeğini dahi yarım bırakıp, arkadaşlarının sesiyle sokağa fırlayan çocukların mevsimi geldi. Üşümekten korkmadan özgürce dolaşmanın vakti geldi. Ezan seslerinin, açık pencerelerden her türlü hanenin içinde rahatça girebildiği, hanedekilere huzuru ve yaratılışı hatırlattığı mevsim geldi, yaz geldi.

Birçoklarının dalından meyve koparmanın keyfiyle ilk kez tanıştığı mevsim geldi. Kış sonrası gelen renkli, tatlı ve bol sulu meyvelerin sofraları donattığı cömert ve misafirperver bir ev sahibi gibi gönderildi. Bizi bizden daha çok düşünüp, kollayan tarafından gönderildi. Üç aylığına misafirimiz olarak geldi.

İyi ki geldi. Hoş geldi.

  06.07.2010

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut