Karakalem’den haberler

SON EDİTÖR yazımızın siteye yerleştirildiği tarih 12.03.2009. Bugün ise, Temmuz’un 27. günü. Demek ki, sitemizin editörü, dörtbuçuk aydan beri bir editör yazısı yazamamış.

İtiraf edelim, bu bir editör için utandırıcı bir durum. Sitemizi takip eden gönül dostlarımıza bir özür borcu var Karakalem editörünün. Gecikmeden, bu özür borcumuzu ifa edelim: “Elimizde olan sebeplerden dolayı yaşanan bu gecikme için, hepinizden özür dileriz.”

Şimdi, gelelim, ‘bir editör yazısını bile sizlere çok gördüğümüz’ bu süreç zarfında Karakalem canibinde yaşananlara...

İlk olarak, bir önceki editör yazımızın konusunu oluşturan anketimizden söz açalım. Anket sonuçları, hem dergimiz hakkında bir değerlendirme yapma imkânı sağlaması, hem de Karakalem için katkıda bulunabilecek gönül dostlarımızla birebir iletişim imkânı sağlaması açısından, hayli öğretici ve verimli oldu bizim için. İlerleyen zaman içinde, bu anketin meyvelerini daha da ziyadesiyle devşiriyor olacağımızı umuyoruz.

Editör yazısı yazamadığımız bu zaman zarfında, dergimizin 12. sayısı 96 sayfa olarak yayınlandı. Diğer sayılarımıza göre 16 sayılık bu fark, Karakalem’in dünü, bugünü, geleceği üzerine ‘kendimizle’ yaptığımız hacimli söyleşiden dolayıydı. Karakalem’e dair bu söyleşiyi, dergimizin mutad 80 sayfası içinde değerlendirmek yerine, ilave 16 sayfada sunmayı tercih ettik.

Aynı zaman zarfında, Karakalem Seminerleri aylık periyodu içinde devam etti. Geçen yılın Ekim ayında başlaması tasarlanan ve fiilen Kasım ayının ilk haftasında başlayan yeni dönem seminerlerimizin sayısı, Temmuz semineri ile 10’u buldu. Yaz aylarında da ara vermeden devam ettiğimiz seminerlerimizin onbirincisi ise, 16 Ağustos tarihinde yapılacak.

Bu arada, İstanbul dışında olan ve seminerlere katılamama hüznünü bize defaatle ifade eden gönül dostlarımızın sevkiyle, seminerlerin ses kaydını sitemizde yayınlamaya başladık. Böylece, hem seminerlerimizi site üzerinden Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden ‘ulaşılabilir’ hale getirmiş, hem de İstanbul’da olduğu halde seminere katılamayan veya katıldığı halde tekrar dinlemek isteyen gönül dostlarımıza da bir imkân sağlamış olduk.

Bizim için önemli olan bir diğer gelişme ise, Ankara’daki iki Karakalem gönüllüsü iman kardeşimizin birbirinden habersiz olarak başladığı ve beraberce sonuca ulaştırdıkları bir teşebbüsle, Karakalem Seminerleri’nin ‘fiilen’ de İstanbul dışına taşması oldu. Ankara’daki ilk Karakalem semineri Haziran ayında gerçekleşti. Yaz sonrası, aylık bazda olmasa da, Ankara’da düzenli bir seminer programını yerleştirmenin mümkün olacağını umuyoruz. Dileriz, Ankara’da yaşanan bu açılımı başka şehirler de takip eder.

Bizi sevindiren bir diğer gelişme ise, Karakalem’le ilgisi her zaman devam eden, şimdi sayısı yirmiyi aşkın kitaplarının neşrine Karakalem’de yayınlanan ilk kitabı Şöyle Garip Bencileyin ile başladığımız sevgili Senai Demirci’nin de sitemize düzenli yazan isimler arasına dahil olmasıydı. Hayli gecikmiş de olsa, Senai Demirci’ye hoşgeldin diyoruz. Ama bir ‘ev sahibi’ edasıyla değil... Çünkü, Senai Demirci Karakalem’in ‘içinden’ bir isim; dolayısıyla burada ne biz ‘ev sahibi’yiz, ne de o ‘misafir.’

Son olarak, Temmuz ayı içinde Moral FM’de yayınına başlanan Berceste Karakalem programının haberini vermiş olalım. Fethi Çağıl’ın hazırlayıp yönettiği bu program, her Çarşamba saat 17:30-19:00 saatleri arasında gerçekleşiyor...

Yeni haberlerde, ama gecikmeden tekrar buluşmak üzere selam ve sevgiyle...

--Editör

  27.07.2009

© 2021 karakalem.net, Editör© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut