“Hakkını helal et”

Hamdi Ekin*

EHL-İ İMANIN İslami terminoloji üzerindeki lakaydlığı modern zaman insanları arasında ciddi rahatsızlıklar doğurmaktadır. Bunlar güven ve emanet üzerine, münafıkane harekete tarafgirlik sonuçları çıkaracak kadar tehlikeli adımlar oluyor. Tam bu noktada “Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz?” ayeti bir fısıltı oluyor gönlüme ve zihnime.

Ehl-i iman ile iş yapmanın mümkün olmadığı, olamadığı bir dönem yaşıyoruz sanırım. Olmuyor. Ne yapsak olmuyor. Hep arkadan iş çevirenler, fırsatını bulduğunda hemen kuyumuzu kazmaya çalışanlar... Söylemleri birbirini tutmayan kişilerle ortak birşeyler yapmak hep zararla sonuçlanmaktadır. Bu bütün camia ve topluluklarda böyle maalesef ve bütün bunların sonunda hiçbir şey olmamış gibi sarf edilen ve suçluluk psikolojisini üzerinden atmanın en iyi çıkış sözü: “Hakkını Helal Et...”

Ne zaman “Hakkını helal et” sözünü duysam, birileri benim üzerimden birşeyler yaptığı hissi yaşıyorum ister istemez. Ya sözünde durmayacak, ya da içinde hakkımın olduğu bir şeylerin üzerinden geçinilecek diye hissediyorum. Üzülüyor insan, içinde hakların geçtiği bir duanın sonucunu hüsranla gördüğünde, tekrar başa dönmeye çalışabiliyor. Yeni hayaller, yeni umutlar belki de.

Öyle ki, yaşanılan modern zamanların çıkmaz sokaklarında mü’minâne yaşamın zor anları diyebiliyorum ancak bu hale. Çünkü o kadar ki hakkın hatırını dilinden düşürmeyenler, hep başka hesapların ardından koşanlar olarak görüyorum hayatımda. Böylesine önemli bir konuyu dillerine dolayanlar, bu isimlerle tv programları yapabiliyorlar. Acı ama gerçek… ”Hakkını helal et.”

Hakkın hatırını hiçbir hatıra feda ettirmeyenler, sürekli bir ötekileştirme ile dışlanıyorlar ne hikmetse... Ama “hak” kelimesini dillerine dolayıp yaşayanlar ötekilerin karşısındaki insanlar olarak geçiyor saflara.

Artık bu cümleyi hayatımda daha az kullanmaya dikkat ediyorum. Tâ ki, yaptığım ve yapacağım işlerde birileri bu cümleyi bekleyip de karşılığında öylesine, içine asla sinmeksizin ‘n’apalım, helal olsun’ demek zorunda kalmasın benim yüzümden.

Ve gerçek hak sahiplerinin hakları, gerçekten helal olsun…

  06.08.2008

© 2021 karakalem.net, Hamdi Ekin© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut