Seni daha iyi yönetebilsin diye...

Sümeyra Uygur*

İÇSEL BOŞLUKLARIN a'rafında yasıyor günün insanı... Sessiz ve hissiz yaşıyor iç matemini... Gölgesine yabancı. Boşluk vadilerinde.

Kendisini başka gözlerde yansıtmak, başka dillerde konuşturmanın, başka kalplerde mâkes bulmanın telaşında. Başka aynalarda görünebilmenin verdigi geçici hazzın peşinde, kendisini ölümlülere sevdirebilmek icin sevmeyi vermek yorgun düşürmüş aciz bedenini...

Almak icin vermek mantığının savunucusu modern insan. Almazsam neden vereyim ki...

Vermek başkalaşıma uğramış, vermenin içi boşaltılmış günümüzde. Menfaatler çarşısı revaçta... Doyumsuzları beslemiş hazcılık. Başka başka tenlerde varoluşunu anlamlandırmaya çalışma... Baska gözlerin onayını alma... Bağımlı kişilikler üretmiş modernite.

Duygular, hisler, aşklar, ilişkiler sanki tek bir kumandadan yönetiliyor. Trendin dışına çıkanı sürüden kaçan koyuna benzetmiş bu mantık. Kurt kapar sonra diye, ensesinden korku salmış.

Ne menem şeyse şu modernite, bilinçaltının derinliklerine yerleştirebilmiş kendisini. Bilinç tıpkı bir buzdağı gibidir. Görünmeyen yüzü vardır diplerde. Kendi keşfedemediğin diplerini yakalayıp oraya casus yazılımlar kurmuş modernite. Seni daha iyi yönetebilsin diye.

Hazcılığı insan bedenine hakim kılarak, insanı zayıf yerinden yakalayıp bir nevi işini kolaylaştırmış. Tıpkı herşeyin suyunu çeken pipet gibi, çekip yeni bir hazza yelken açtırmış. Suyu çekilen beyinleri çölleştirip, kupkuru beyinler, kuru kafalar çıkarmış ortaya. Kuru kafalardan çıkan kuru sözler, kuru kalabalıklar.

Sadık olmak, vefalı olmak, karşılıksız yardımlaşmak... Bu değerleri rafa kaldırmış. İşini daha kolay yapabilsin diye.

İşin özü dostlar; şeytan denen illizyonist format atmış kendine... İşini daha iyi yapabilsin diye... Modernite elbisesine bürünerek çıkmış günün insanının karşısına. Kendine yardımcı seçmece avukatlar geliştirmiş. En teknolojik, en trende münasip, en güzelinden. Ağzı en iyi laf yapanından.

Savunma mekanizmasına içeriden de müdahale edilince, elini, kolunu, gözünü bağlamış günümüz insanının. Ne sunulursa önüne, süzme, düşünme. Al, tüket, at. Ve sıradaki...

  10.07.2008

© 2021 karakalem.net, Sümeyra Uygur© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut