YAZARIN BUGÜNKÜ YAZILARI

İslâm peygamberine niye saldırıyorlar?
Sahabilere hürmet neden gerekli?

Sahabilere hürmet neden gerekli?

BUGÜN ilk yazısını sitemizde gördüğünüz Abdullah Taha Orhan kardeşimizin yazısında bir nokta, benim bilhassa dikkatimi çektiği için sizlerin de nazar-ı dikkatine arzetmek istedim.

Sevgili Abdullah, yazısının sonuna doğru, esmâ-i hüsnâ’ya toplum olarak ayna olabilmenin önemine temas ederken, şöyle diyor: “Sadece Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselam O’na en parlak bir ayine olsaydı da ashabı olmasaydı, Asr-ı Saadet demeyecektik biz o asra. Ki ondan evvelki peygamberlerin dönemlerine, örneğin bir İsa aleyhisselamın, bir Musa aleyhisselamın asrına Saadet Asrı demiyoruz bu sebepten.”

Sahabilere hürmet niye önemli ve niye Peygamber aleyhissalâtu vesselam “Ashâbım hakkında kötü konuşmayın” diye bilhassa uyarmış; hem niye salavâtlarda Peygamber aleyhissalâtu vesselamdan sonra “âlihî ve ashâbihî” diyerek Ehl-i Beyti ve sahabileri de bu salâvat sırrına dahil ediyoruz diye merak eden, yukarıdaki cümlelere dikkat etmeli. Peygamber aleyhissalâtu vesselam, esmâ-i hüsnâyı gören ve gösteren en parlak ayna idi, evet; ve Allah’ın onun üzerindeki bir diğer lutfu, onun yansıttıklarını alabilen o büyük ruhların varlığıydı.

Abdullah Taha Orhan’a dikkatimizi bu noktaya çektiği için teşekkürler...

  23.03.2008

© 2021 karakalem.net, Metin Karabaşoğlu© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut