Takdirleriniz için teşekkürler;
ama desteğinize de ihtiyacımız var

KARAKALEM’İN İLK sayısını yayınladığımızda, yıl 1992 idi. İki ayda bir çıkmayı hedeflediğimiz, hatta sonra aylık yapmayı düşündüğümüz halde üç yılda 9, yedi yılda ise 14 sayı olarak çıkabildi Karakalem.

2005 yılında yeniden yayınına başlarken de, iki aylık olması planlanıyordu dergimizin. Yine, üç yıl içinde 9 sayı yayınlayabildik. Ve dördüncü yılda, yeni dönemin 10. sayısını yayına hazırlarken, bu ‘iki aylık’ periyodu ‘üç aylık’ olarak revize etme ihtiyacı hissediyoruz.

Açıklıkla dile getirdiğimiz bu hal, Karakalem’in bir dergi için son derece ciddi bir handikap olan büyük bir sorununa işaret ediyor. Karakalem’i belirlenen zaman dilimi içinde okumak isteyen vefalı okuyucularımızı hep bekletiyoruz, merakta bırakıyoruz, hatta çıktı da bana mı posta gelmedi düşüncesiyle defalarca arama mecburiyetinde bırakıyoruz.

Bu, bizim bir türlü aşamadığımız bir problemimiz. Gönül dostlarımızın, yeni sayıya bir türlü kavuşamamanın ızdırabı içinde bizi aramaları, dergimize duydukları ilginin ve muhabbetin bir nişanesi olarak bizi elbette sevindiriyor; ama onları bu sebepten dolayı bizi arama durumunda bırakmanın üzüntüsünü ve mahcubiyetini de yaşıyoruz.

Diğer taraftan, düzenli surette, zamanında çıkamama gibi çok büyük bir kabahatimizin olmasına mukabil, Karakalem’in muhtevası, üslubu ve tasarımı hakkında takdir ifadeleriyle muhatap olmak, bizi elbette sevindiriyor. Karakalem’in her sayısını “Ayrıntılar” bölümü için sayfa kenarına seçilen tek cümlelik sözler dahil, her açıdan özenle, dikkatle; bir özgünlük ve özgürlük duyarlılığı içinde hazırlarken, bunun fark ve takdir edildiğini görmek elbette bir memnuniyet sebebi bizim için.

Karakalem, bu fark ve takdir edilen içeriği, üslubu ve görünümü itibarıyla, ‘mukabil’i ve muadili bulunmayan, özgün ve güzel bir dergi; okuyucularımız gibi, biz de buna inanıyoruz. Ama iyi bir derginin bir diğer olmazsa olmazı olan ‘vaktinde çıkma’yı da bir türlü başaramama gibi çok büyük bir kusuru da bulunuyor.

Bunun sebeplerini uzun uzadıya sıralamaya gerek yok. Çünkü, gerçekte tek bir sebebi var bunun: parasızlık. Karakalem, bir câmiaya güvenmeden, bir sponsora yaslanmadan, ‘mecburen alınması’ gibi yollardan asla geçmeden çıkmaya çalışan bir dergi; ve bu durumda düzenli çıkmayı başarabilmesi için, düzenli çıkmayı teminat altına alacak bir satış düzeyine ulaşması gerekiyor. Derginin 1992 yılında çıkan ilk sayısından, 2005’teki yeni dönemin ilk sayısına; bu iki ilk sayıdan 9. sayımıza kadar ulaştığı düzeyi mukayese eden gönül dostlarımız, Karakalem’in taşıdığı istidadı ve imkân bulduğu ölçüde muhteva ve tasarım bakımından daha ne kadar ilerilere gidebileceğini sanırım kolaylıkla görebileceklerdir. Ama bütün bu sayılarında Karakalem, bu takdir edilen gelişme seyrinin abone sayısının ve satış miktarının artması suretinde ödüllendirileceğini düşündü.

Belirtelim ki, Karakalem’in abone sayısı, ilk kez 2007 Aralık ayında dört haneyle ifade edilir hale gelerek, binin üzerine çıktı. Bu rakam, bize ağır aksak da olsa Karakalem’in yayınını sürdürme noktasında bir gayrete davet ediyor olmakla birlikte; hiç aksama olmadan vaktinde çıkabilmeyi teminat altına almamız için, bu rakamı ikiye katlamamız gerekiyor.

Bu noktada, Karakalem’i zaten tanıyan, bilen, seven ve takdir eden okuyucularımızdan başka, gidebileceğimiz bir yerimiz yok; sebepler dairesinde, dayanacağımız başka bir mecra da. Karakalem’in güzelliğini ve özgünlüğünü istikrarlı bir yayın düzeniyle taçlandırabilmek için, yardımınıza ve desteğinize ihtiyacımız var. Karakalem’in dünyasına bir yeni bakış, bir artı değer ve bir güzellik katacağını düşündüğünüz gönül dostlarınızın da dergimize abone olması için çaba göstermek suretiyle, sevdiklerinize ‘Karakalem dergisine abonelik’ hediye ederek, askıya abone bırakarak ve bizim aklımıza gelmeyen ama sizin aklınıza gelen başkaca yollarla Karakalem’i çok daha iyi bir yerlere taşımak istiyoruz.

“Karakalem için ben ne yapabilirim?” sorusunu soran gönül dostlarımız, (0212) 511 71 41 ve (0543) 904 60 15 no’lu telefonlar üzerinden bize ulaşabilirler. İnternet üzerinden bize ulaşmak isteyen gönül dostlarımız için mail adresimiz ise: karakalem@karakalem.net.

Bekliyoruz...

—Editör

Metin Karabaşoğlu

  19.03.2008

© 2021 karakalem.net, Editör© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut