Kırka doğru

Abdurrahman Bulut*

BELKİ FARKINDA olmadan hayatımın (Allahu a’lem) büyük bir bölümünü yaşadım. Umarım Rabbim ömrümün geri kalanında “ıçerisinde şüphe olmayan kitap”la aramdaki ilişkiyi daha da geliştirir ve rızasına uygun yaşamayı nasip eder.

Neredeyse kırk yıla yaklaşan hayatım boyunca gördüğüm, tattığım, yaşadığım hiçbir şey kerim olan Rabbime yöneliş kadar bana haz varmedi. Ne yazık ki bu anların azlığı, yetersizliği, eksikliği ve diğer vakitlerin kirliliği, boşluğu, vefasızlığı hep gözümü, gönlümü hasrette koydu.

Anladım; değil bu gezegende, bütün bir kainatta yalnızım. Annem, babam, eşim, çocuğum, dostlar, arkadaşlar ve bütün kalabalıklar... hepsi boş. Bir yönüyle hepsi Rabbimle arama dikildi durdu. Ve ben hep şunu, bunu bahane ede ede, bile bile hayatımı çarçur ettim gitti.

Şimdi belki geç ama, daha farklı, daha içten bir şekilde biricik Rabbime tekrar yönelişin yollarını arıyorum. Bunun mutlaka bir yolu olmalı diye düşünüyorum.

Ellerimi, kollarımı, ayaklarımı, bütünüyle bedenimi sürekli geriye doğru çeken halatlar yumağına rağmen, bütün bu günlük hayatın karmaşası, bocalaması, yalpalamaları içerisinde “Alemlerın Rabbi” ile aramdaki rabıtayı koruyabilmenin bir yolu olmalı diyorum.

Çünkü, madem O Rahman’dır, Duyan’dır, Gören’dir, Bilen’dir, madem istemeyi Veren’dir, madem benim içime bu arayışı, sızlayışı, bekleyişi koyandır, o halde bu ateşin suyunu bilen de O’dur.

Ya Rabbi! “Her arayan bulamayabilir, ancak bulanlar arayanlardır” sırrı gereği, belki ömrümün son anına kadar bulamasam, yakalayamasam dahi, beni arama, ümitlenme, gayret etme kararlılığından mahrum etme. Beni becerememenin, bulamamanın karamsarlığında, mazeretler çukurunda boğma. İçimi seviye seviye kemiren sorgu, kuruntu, önyargı ve kabullerimin sana uzanan yolda önüme dikilişlerinde bana güç ver. Farkında olarak veya olmayarak içimde beslediğim, büyüttüğüm bütün yanlışları, kötüleri görme, anlama ve değiştirme fırsatı ver.

Ya Rabbi! Günbegün üzerime sıçrayan, bulaşan kirleri temizleme fırsatı ver. “Rablerinden bir hidayet üzere olanlar”dan olabilmenin isteğini, kararlılığını ver.

“Kurtuluşa erenler”den eyle...

Âmîn

  21.02.2008

© 2021 karakalem.net, Abdurrahman Bulut© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut